Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC
Autokult Elektromobilność
02.11.2020 12:54, aktualizacja: 13.03.2023 10:30

Kupiłeś pojazd? Zatem musisz teraz dopełnić kilku formalności związanych z jego nabyciem. Jednym z takich obowiązków jest rejestracja auta w wydziale komunikacji, pod który podlegasz. Czy do urzędu możesz się udać tylko wtedy, jeśli samochód będzie ubezpieczony? Co się dzieje z polisą OC po sprzedaży pojazdu?

Sprzedaż auta – co dalej?

Po zawarciu transakcji kupna-sprzedaży samochodu należy wywiązać się z kilku powinności. Podstawowe pytanie brzmi – co się dzieje z ubezpieczeniem OC? Czy musisz od razu zawrzeć umowę z ubezpieczycielem? Przede wszystkim sprzedający ma obowiązek przekazać ci polisę OC, bez względu na to, jak długo obowiązuje jeszcze ochrona ubezpieczeniowa. I tak:

  • Jeśli umowa OC jest ważna, to możesz dalej z niej korzystać aż do jej zakończenia.
  • Jeśli auto nie jest ubezpieczone, to wcale nie oznacza, że musisz z niego zrezygnować.

Odpowiedzialność za brak polisy ponosi ten, kto w danym czasie odpowiadał za zawarcie umowy. Musisz jedynie zadbać o to, by ochrona obowiązywała już w dniu, w którym stałeś się właścicielem pojazdu. Jeśli będzie inaczej, to wówczas i na ciebie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę za brak OC, a wystarczy jeden dzień bez ochrony, żeby miał do tego podstawę.

Uwaga: posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe i żaden wydział komunikacji nie zarejestruje pojazdu, który nie ma wykupionej takiej ochrony. Jazda autem bez OC w przypadku spowodowania szkody skutkuje ostatecznie koniecznością zapłaty odszkodowania poszkodowanym z własnych środków.

Po zakupie pojazdu sprzedający musi poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela, z którym ma zawartą umowę. Musi to zrobić w ciągu 14 dni, ale najlepiej dopełnić tego obowiązku jak najszybciej, szczególnie jeśli lada dzień kończy się umowa ubezpieczenia. Jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe nie zostanie skutecznie powiadomione, to wezwanie do opłacenia składki otrzyma sprzedający, mimo że nie będzie on już właścicielem pojazdu.

Co kupujący może zrobić z ubezpieczeniem?

Jak wspomniałem, pojazd kupujesz wraz z ubezpieczeniem OC. Mając polisę, możesz zarejestrować auto we właściwym wydziale komunikacji. Z ochrony ubezpieczeniowej masz prawo korzystać do końca trwania umowy. Uwaga: w tym przypadku nie ma mowy o zasadzie automatycznego przedłużenia polisy. Ubezpieczenie samoistnie wygaśnie, co nie oznacza, że nie możesz dalej współpracować z tym samym towarzystwem ubezpieczeniowym. Wykorzystaj OC kalkulator, żeby sprawdzić, czy opłaca ci się wybór danej oferty. Sprawdź, ile wyniesie składka za kolejny okres.

Nie musisz korzystać z polisy otrzymanej od sprzedającego. Możesz ją wypowiedzieć w dowolnym dniu jej obowiązywania. W takim przypadku zbywca otrzyma zwrot składki OC za niewykorzystany okres ubezpieczenia, ale czy takie rozwiązanie opłaca się z punktu widzenia kupującego? Bardzo rzadko.

Musisz mieć świadomość tego, że ubezpieczyciel ma prawo dokonać rekalkulacji składki po zmianie właściciela samochodu na dowolnym etapie trwania umowy. Jeśli się na to zdecyduje i okaże się, że koszt ochrony jest w twoim przypadku wyższy, to nawet jeśli wypowiesz umowę, nie unikniesz konieczności dopłaty za wykorzystany okres korzystania z ubezpieczenia. Ale nawet wówczas lepszym wyborem będzie prawdopodobnie pozostanie przy tej samej polisie niż zawarcie nowej umowy. Poza tym ubezpieczyciele sporadycznie decydują się na rekalkulację, jednak warto wiedzieć, że jest to możliwe.

Kiedy umowa ubezpieczenia OC będzie zbliżała się do końca, pamiętaj o zawarciu nowej. W przypadku gdy auto nie będzie ubezpieczone, UFG może na ciebie nałożyć wspomnianą już karę. Ile ona wynosi? Jeśli jesteś posiadaczem samochodu osobowego, a auto przez ponad 14 dni będzie bez OC, to możesz zapłacić dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje w danym roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)