Najmniej awaryjne auta hybrydowe i elektryczne. Ranking "What Car?"

Najmniej awaryjne auta hybrydowe i elektryczne. Ranking "What Car?"

Rosnąca popularność hybryd wśród taksówkarzy nie jest przypadkiem.
Rosnąca popularność hybryd wśród taksówkarzy nie jest przypadkiem.
Źródło zdjęć: © Tomasz Budzik
Tomasz Budzik
12.11.2020 13:34, aktualizacja: 13.03.2023 10:28

Jeśli mielibyśmy wskazać takie gałęzie motoryzacji, które najlepiej radzą sobie w trudnych czasach pandemii, to z pewnością byłyby to auta elektryczne i hybrydowe. Wyniki ich sprzedaży rosną, ale część kierowców wciąż nie wie, czy to bezpieczny wybór pod kątem awaryjności. Wątpliwości rozwiewa ranking "What Car?".

Dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego nie pozostawiają złudzeń. Mamy kryzys. Od stycznia do końca października 2020 r. zarejestrowano w Polsce o 33,4 proc. mniej nowych samochodów benzynowych i 31,4 proc. mniej nowych diesli niż w analogicznym okresie 2019 r. Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku pojazdów z napędami alternatywnymi. Tu liczba rejestracji wzrosła o 32,2 proc., a cały segment zajmuje już 16,3 proc. polskiego rynku pierwotnego. W tej grupie motorem napędowym są obecnie modele hybrydowe, a przyszłością - choć wciąż raczkującą - auta elektryczne. Ich sprzedaż to odpowiednio 13,7 proc. oraz 0,8 proc.

Polscy kierowcy coraz częściej decydują się na hybrydy i modele z wtyczką, skuszeni niskimi kosztami eksploatacyjnymi. A co z niezawodnością? Tu część zmotoryzowanych wciąż nie ma wyrobionej opinii. Warto sprawdzić więc, co na ten temat mówią Brytyjczycy. Oto ranking niezawodności hybryd i aut elektrycznych "What Car?". Zestawienie powstało w wyniku ankiet przeprowadzanych wśród 18 tys. użytkowników takich pojazdów. Ci pytani byli o kłopoty z samochodem, które miały miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a także koszty ich usunięcia oraz potrzebny na to czas. Na podstawie tych danych stworzono indeks niezawodności z wartościami wyrażonymi w procentach. Im jego wartość jest wyższa, tym lepiej. Oto pierwsza dziesiątka wśród aut hybrydowych i elektrycznych.

10. Mitsubishi Outlander PHEV (od 2014 r.)

Obraz
© Marcin Łobodziński

Indeks niezawodności: 97,8 proc. Pierwszą dziesiątkę otwiera japoński SUV z układem hybrydowym typu plug-in. W ciągu ostatniego roku 14 proc. użytkowników tego auta miało z nim problemy. To dużo. Na szczęście dotyczyły one mniej istotnych kwestii. Najczęściej elementów nadwozia, wyposażenia wnętrza i elektryki niezwiązanej z silnikiem. Wszystkie dotknięte problemami samochody mogły jeździć, a 2/3 usterek usunięto w ramach gwarancji. Rachunki dla tych, którzy nie mieli tyle szczęścia, opiewały na kwoty nie większe niż 750 funtów, czyli 3,8 tys. zł.

8. BMW i3 (od 2013 r.)

Obraz
© Michał Zieliński

Indeks niezawodności: 97,9 proc. Bawarski "elektryk" w ciągu ostatniego roku zawiódł 13 proc. swoich użytkowników ankietowanych przez "What Car?". Usterki dotyczyły systemu nawigacji i rozrywki oraz wyposażenia wnętrza. Wszystkie auta pozostały zdatne do jazdy, ale 1/3 usterek była usuwana ponad tydzień. Na szczęście w każdym przypadku sprawa została załatwiona w ramach gwarancji.

8. Honda CR-V Hybrid (od 2018 r.)

Obraz
© Mateusz Żuchowski

Indeks niezawodności: 97,9 proc. Na kłopoty z tym japońskim SUV-em zaprojektowanym z myślą o potrzebach rodziny narzekało 8 proc. użytkowników. Jedynym obszarem sprawiającym w CR-V Hybrid kłopoty była elektryka niezwiązana z silnikiem. Wszystkie samochody pozostały mobilne, a do tego wszystkie zostały naprawione na gwarancji w ciągu jednego dnia.

7. Toyota Corolla (od 2018 r.)

Obraz
© Tomasz Budzik

Indeks niezawodności: 98,4 proc. Usterki w hybrydowej Corolli zgłosiło 5 proc. ankietowanych użytkowników. Jedynym problemem był 12-woltowy akumulator. Wszystkie auta zostały naprawione w ramach gwarancji, ale były wyłączone z użycia przez tydzień.

6. Hyundai Kona Electric (od 2018 r.)

Obraz
© Michał Zieliński

Indeks niezawodności: 98,5 proc. Wśród ankietowanych problemy z autem zgłosiło 7 proc. użytkowników tego elektrycznego modelu. W każdym przypadku ich źródłem był akumulator pomocniczy. Wszystkie samochody wciąż nadawały się do jazdy i zostały naprawione na gwarancji. Niestety, trwało to około tygodnia.

5. Lexus RX (od 2016 r.)

Obraz
© Mateusz Lubczański

Indeks niezawodności: 99,1 proc. Japoński hybrydowy SUV w ciągu ostatnich 12 miesięcy zawiódł 4 proc. użytkowników. W każdym przypadku źródłem problemów była elektryka niezwiązana z silnikiem. Wszystkie auta zostały naprawione w ciągu jednego dnia i w ramach gwarancji.

4. Toyota RAV4 (od 2019 r.)

Obraz
© Marcin Łobodziński

Indeks niezawodności: 99,2 proc. Usterki pojawiły się w 7 proc. aut użytkowanych przez ankietowanych Brytyjczyków. Jedynym kłopotliwym obszarem okazała się bateria. Usterki RAV4, które nie powodowały braku mobilności, były naprawiane w ramach gwarancji w ciągu jednego dnia.

3. Lexus NX (od 2014 r.)

Obraz
© Tomasz Budzik

Indeks niezawodności: 99,3 proc. Japoński SUV, który mimo upływu lat pozostał świeży wizualnie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy zawiódł 6 proc. właścicieli. Kłopoty sprawiał system nawigacji i rozrywki oraz karoseria. Wszystkie auta, mimo usterek, nadawały się do jazdy i zostały naprawione w ramach gwarancji w ciągu jednego dnia.

2. Tesla Model 3 (od 2019 r.)

Obraz
© Michał Zieliński

Indeks niezawodności: 99,4 proc. Amerykańska propozycja okazała się nie tylko najbardziej niezawodna wśród samochodów elektrycznych, ale też w ogóle w gronie aut segmentu D. Problemy z Modelem 3 zgłaszało 5 proc. użytkowników. Wszystkie auta nadawały się do jazdy i zostały naprawione w ramach gwarancji w ciągu jednego dnia.

1. Toyota Yaris Hybrid (2011-2020)

Obraz
© Tomasz Budzik

Indeks niezawodności: 99,5 proc. Japoński maluch z hybrydową jednostką napędową został już zastąpiony przez Yarisa nowej generacji. Oprócz oszczędnej eksploatacji oferował jednak także niezawodność. Kłopot z autem zgłosiło 5 proc. użytkowników. Wszystkie auta nadawały się do jazdy, a usterki zostały naprawione w ramach gwarancji w ciągu jednego dnia.

Zamknięcie się pierwszej piątki zestawienia w wartości indeksu niezawodności od 99,1 do 99,5 proc. to imponujący rezultat. Jeśli pod uwagę weźmiemy jeszcze to, że w tym gronie wszystkie usterki zostały naprawione bez ponoszenia kosztów ze strony użytkowników, to hybrydy i samochody elektryczne mogą jawić nam się jako solidna propozycja, która nie generuje kłopotów i niespodziewanych kosztów. Z rankingu "What Car?" jasno wynika, że nie należy obawiać się zakupu aut z takimi napędami.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)