Elektromobilność. Podróż w dobrym kierunku

Elektromobilność. Podróż w dobrym kierunku

Elektromobilność. Podróż w dobrym kierunku
Źródło zdjęć: © materiał klienta
Autokult Elektromobilność
27.11.2020 13:40, aktualizacja: 13.03.2023 10:25

Mapa stacji ładowania, statystyki, interaktywne kalkulatory pozwalające obliczyć koszty użytkowania, pełen katalog samochodów zelektryfikowanych czy programy wsparcia dla kierowców i firm. Oto Elektromobilni.pl, czyli vademecum dla wszystkich, którzy uczestniczą lub zastanawiają się nad tym by dołączyć do elektromobilnej rewolucji.

Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji – to już nie podlega dyskusji. W Europie Zachodniej już dzisiaj pojazdy elektryczne i hybrydowe stanowią znaczący procent sprzedaży nowych aut, ale także w Polsce widać, że zainteresowanie takimi pojazdami rośnie.

"Elektryki" są oszczędne, przyjazne dla środowiska, a także wygodne w codziennym użytkowaniu. Nic więc zaskakującego w badaniach, że w Europie 9 na 10 kierowców aut z silnikiem elektrycznym jest bardzo zadowolonych z takiego wyboru.

Co zrobić, by większa liczba kierowców w Polsce doceniła ten rodzaj napędu?

Po pierwsze muszą spaść koszty zakupu pojazdów (to się dzieje, bo auta te z roku na rok są coraz bardziej przystępne cenowo), po drugie powinno się maksymalizować ich praktyczność na co dzień (poprzez zwiększanie zasięgu aut i rozwój sieci ładowarek).

I po trzecie, kluczowa jest edukacja – stąd pomysł na portal Elektromoblilni.pl.

Według ekspertów z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych po polskich drogach porusza się dzisiaj 8662 samochodów elektrycznych, ale dzięki działaniom promocyjnym i edukacyjnym ich "populacja" w 2025 roku może wynosić już około 280 tys. egzemplarzy.

Co trzeci z nas myśli nad elektrykiem

W kampanii edukacyjnej portalu Elektromobilni.pl bardzo wyraźnie podkreślany jest nowy trend wśród polskich kierowców – coraz więcej osób przyznaje, że samochód elektryczny mógłby być ich kolejnym wyborem.

Jeszcze kilka lat temu, bo w 2017 roku, jedynie 12% polskich kierowców zastanawiało się nad zmianą samochodu na zero- bądź niskoemisyjny, a więc na hybrydę plug-in lub auto elektryczne. Po kilku latach obecności takich pojazdów na rynku, widząc rozwój tego rodzaju napędów oraz rozrastanie się sieci ładowarek, zainteresowanie takimi autami wśród kierowców wzrosło – dzisiaj już 30% aktywnych kierowców jest rzeczywiście zainteresowanych zakupem takiego pojazdu.

Stałe zacieranie się różnic w cenie między samochodami z konwencjonalnymi i z alternatywnymi napędami, wzrost liczby ładowarek – dzisiaj w Polsce jest 1282 punktów ładowania, a więc na każdy z nich przypada jedynie około 6 aut elektrycznych – a także programy mające na celu wsparcie wyboru takiego samochodu (m.in. rządowe dopłaty do zakupu auta lub możliwość jazdy buspasami) – to jedno.

Żaden jednak program zachęt – nawet finansowych – nie sprawdzi się bez edukacji.

Bez tego nie ma szans na przełamanie stereotypów, dość krzywdzących dla aut zelektryfikowanych. Wystarczy przypomnieć jedno z badań – 98% badanych kierowców przyznało, że ich stan wiedzy o elektromobilności nie pozwala podjąć świadomej decyzji w sprawie zakupu takiego pojazdu.

Obraz
© materiał klienta

Elektromobilni.pl – kalkulatory i narzędzia[/h3]

Portal o elektromobilności powstał z inicjatywy liderów branży w Polsce, nie tylko Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych czy Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu, ale także producentów samochodów nisko i zeroemisyjnych (m.in. Audi, BMW, Mercedes, Volkswagen, Smart, Skoda czy MAN) oraz firm technologicznych i dostawców energii (np. ABB, Garo, Nexity, GreenWay, Innogy Go, Lotos, Energa z grupy Orlen) czy też instytucje finansowe (PKO Leasing). Stronę tę można traktować jako vademecum wiedzy o samochodach elektrycznych i hybrydowych plug-in w Polsce.

W tym jednym miejscu można znaleźć artykuły poradnikowe, teksty wyjaśniające zawiłości techniczne aut zelektryfikowanych, a także wiele przydatnych, interaktywnych narzędzi.

Przykładowo – wykonaliśmy test, w którym sprawdza się, czy samochód elektryczny to dla nas dobry wybór. Odpowiedzieliśmy na kilka pytań dotyczących możliwości ładowania samochodu w domu, średniego dystansu pokonywanego każdego dnia czy oczekiwań względem auta, a następnie otrzymaliśmy wynik. W naszym przypadku samochód elektryczny sprawdzi się już dzisiaj. Polecamy to narzędzie, bo rozwiewa ono sporo wątpliwości.

Obraz
© materiał klienta

Kilkanaście praktycznych narzędzi

Kolejnym przydatnym narzędziem jest Katalog EV, czyli największy w Polsce zbiór samochodów elektrycznych i hybrydowych plug-in. Dzięki zaawansowanej wyszukiwarce można znaleźć pojazd idealny dla nas, filtrując dostępne wersje napędowe, rodzaje nadwozia, cenę, zasięg czy nawet rodzaj gniazda ładowania i moc, z jaką mogą być ładowane akumulatory.

A jest w czym wybierać, bo dziś w Polsce oferowanych jest ponad 100 samochodów z napędem elektrycznym (BEV) lub hybrydowym plug-in (PHEV), a średni zasięg aut czysto elektrycznych BEV wynosi już 380 kilometrów, według rygorystycznej procedury WLTP.

Na stronie Elektromobilni.pl można znaleźć także mapę stacji ładowania w Polsce.

W jednym miejscu można więc zobaczyć ładowarki różnych dostawców, np. GreenWay czy Innogy Go, a także wiele innych ogólnodostępnych punktów ładowania – przy każdym punkcie znaleźć można informacje o mocy przyłącza, jego dostępności oraz rodzaju wtyczek i rodzaju prądu.

Dzięki temu nie trzeba już zaglądać na stronę różnych firm, aby znaleźć ładowarkę w interesującym nas miejscu.

Wkrótce na stronie będzie można znaleźć kalkulator kosztów ładowania, mapę zasięgu, porównywarkę ładowarek domowych czy kalkulator całkowitego kosztu posiadania samochodu elektrycznego – łącznie do dyspozycji kierowców będzie 12 praktycznych narzędzi.

Obraz
© materiał klienta

Tańszy prąd dla klubowiczów

Organizatorzy kampanii i twórcy portalu Elektromobilni.pl proponują również dwa programy, w ramach których możemy dołączyć do akcji wspierania rozwoju elektromobilności w Polsce.

Pierwszy skierowany jest do posiadaczy samochodów elektrycznych – to klub użytkowników aut elektrycznych.

Klubowicze z jednej strony otrzymają specjalne rabaty na ładowanie auta na stacjach marki GreenWay (5, 7 a nawet 10%), a z drugiej pomogą w rozwoju elektromobilności w Polsce.

Będą zachęcani do wypełniania ankiet, pozwalających przeprowadzać badania, z których wnioski pozwolą następnie na realizację kolejny projektów, odpowiednie kierowanie komunikacją z branżą i dialogu z podmiotami administracji publicznej.

Kierowcy samochodów elektrycznych mają wiedzę i praktyczne doświadczenia. Uważamy, że ta praktyka powinna mieć wpływ na kierunki rozwoju elektromobilności w Polsce – powiedział Maciej Mazur, dyrektor zarządzający Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych.

Obraz
© materiał klienta

Elektromobilni ambasadorzy

Drugą inicjatywą jest program Elektromobilna Polska, do którego mogą dołączać miasta, miejsca, instytucje i firmy przyjazne elektromobilności.

Każdy podmiot będzie mógł włączyć się w taką akcję i zostać jej ambasadorem – w zamian nie tylko otrzymuje się certyfikat, odznakę potwierdzającą przynależność do programu i miejsce na mapie firm przyjaznych elektromobilności, ale przede wszystkim otrzymujemy dostęp do wiedzy i szkoleń oferowanych przez program.

Każdy podmiot będzie mógł włączyć się w kampanię i zostać jej ambasadorem. Powstanie wirtualna mapa prezentująca miejsca przyjazne elektromobilności. Naszym celem są tysiące takich miejsc w Polsce – tłumaczy dr Alicja Pawłowska-Piorun, p.o. Kierownika Zakładu Niskoemisyjnego Transportu KOZK.

Wiedza, narzędzia, programy wsparcia – portal Elektromobilni.pl to najbardziej kompletna kampania promująca i wspierająca elektromobilność w Europie.

Dzięki temu informacje o samochodach zelektryfikowanych staną się jeszcze bardziej przystępne dla kierowców. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś nowego o samochodach elektrycznych bądź wesprzeć tę inicjatywę – zajrzyj na stronę www.elektromobilni.pl.

Obraz
© materiał klienta
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)