Panasonic pokazał nowy akumulator dla Tesli. Ma 5-krotnie większą pojemność

Panasonic pokazał nowy akumulator dla Tesli. Ma 5-krotnie większą pojemność

W kwestii baterii Tesla nie ogranicza się tylko do jednego dostawcy
W kwestii baterii Tesla nie ogranicza się tylko do jednego dostawcy
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Tesla
Aleksander Ruciński
26.10.2021 11:01, aktualizacja: 10.03.2023 15:19

Panasonic, który współpracuje z amerykańską Teslą zaprezentował prototypowe akumulatory, które mogą trafić do modeli amerykańskiego producenta. Wyróżniają się one nie tylko zauważalnie większą pojemnością, ale i niższym kosztem produkcji.

Akumulatory określane mianem 4680 to nowa propozycja Panasonica skierowana do producentów pojazdów elektrycznych. Przedstawiciel firmy, Kazuo Tadanobu podczas prezentacji produktu nie podzielił się szczegółami technicznymi, ale stwierdził, że nowe baterie mają 5-krotnie większą pojemność od obecnie stosowanych przez Teslę.

Jak donosi agencja Reuters, na razie nie wiadomo jednak czy i ewentualnie kiedy akumulatory zostaną wykorzystane przez Teslę. W ostatnim czasie amerykański gigant podjął bowiem decyzję o dywersyfikacji dostawców. Na liście kontrahentów znalazł się też koncern LG oraz chińskie Contemporary Amperex Technology.

Nowe akumulatory mają mieć 5-krotnie większą pojemność
Nowe akumulatory mają mieć 5-krotnie większą pojemność© fot. Panasonic

Od czasu gdy Panasonic wycofał się z tańszych baterii litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP), Tesla kupuje je właśnie u Chińczyków. Znajdziecie je m.in. w Modelu 3 i Modelu Y. Nowe akumulatory Panasonica są z kolei niklowo-kobaltowo-aluminiowe (NCA) i mogłyby być przeznaczone dla większych i droższych propozycji amerykańskiej marki.

Na razie trwa produkcja testowa nowych ogniw. Docelowo jednak Panasonic przewiduje, że będą one najtańszą i najprostszą opcją w przełożeniu na oferowany zasięg i pojemność, co powinno skusić nie tylko Teslę, ale i innych producentów. Czas pokaże, czy faktycznie tak będzie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)