VW i Seat planują rekordową inwestycję - Hiszpania będzie centrum elektromobilności

VW i Seat planują rekordową inwestycję - Hiszpania będzie centrum elektromobilności

Cupra ma odegrać kluczową rolę w elektrycznej transformacji
Cupra ma odegrać kluczową rolę w elektrycznej transformacji
Źródło zdjęć: © fot. Aleksander Ruciński
Aleksander Ruciński
23.03.2022 11:51, aktualizacja: 10.03.2023 14:09

23 marca 2022 roku Seat ogłosił śmiały plan, który ma być największą inwestycją przemysłową w historii Hiszpanii. Celem marki należącej do koncernu Volkswagena jest uczynienie kraju kluczowym graczem na polu elektromobilności.

7 miliardów euro to imponująca kwota, którą Seat i Volkswagen zamierzają przeznaczyć na elektryczną transformację w Hiszpanii. Pieniądze zostaną spożytkowane na modernizację istniejących fabryk, stworzenie nowych zakładów oraz rozbudowę gamy modeli z naciskiem na auta elektryczne i hybrydy.

W ramach programu Future: Fast Forward producent zamierza przekształcić fabryki w Martorell i Pampelunie w centra produkcji pojazdów elektrycznych. W Walencji z kolei powstanie zupełnie nowa placówka specjalizująca się w produkcji akumulatorów dla całego koncernu Volkswagena.

  • Ten projekt jest bardzo ważny: dla Volkswagena, Hiszpanii i całej Europy. Naszą ambicją jest zelektryfikowanie Hiszpanii i jesteśmy gotowi zainwestować ponad 7 miliardów euro wraz z dostawcami zewnętrznymi w elektryfikację naszych fabryk w Martorell i Pampelunie oraz produkcję baterii elektrycznych w Walencji - powiedział przewodniczący rady dyrektorów Seat S.A., Thomas Schmall.

Zgodnie z założeniami fabryka w Walencjii wystartuje już w 2026 roku, zatrudniając 3 tys. osób i osiągając zdolność produkcyjną na poziomie 40 GWh rocznie. Budowa ma ruszyć jeszcze w 2022 roku. Co ważne, zakład będzie zasilany energią odnawialną, umożliwiając obniżenie średniej emisji CO2 koncernu.

Powyższe decyzje są częścią większego planu, jakim jest demokratyzacja elektromobilności. Równolegle prowadzone są bowiem prace nad miejskim pojazdem elektrycznym w przystępnej cenie. Zgodnie z planem ma być on gotowy już w 2025 roku.

Podczas konferencji poznaliśmy też przyszłość Cupry, która w 2024 roku ma wzbogacić się o produkcyjne wydanie modelu Tavascan oraz nowego SUV-a korzystającego z platformy Audi Q3 Sportback. Mimo że elektryfikacja to główny priorytet Cupry, auto ma być dostępne także ze spalinowymi napędami mild-hybrid oraz plug-in hybrid.

Wcześniej jednak, bo już w 2022 roku, Cupra zamierza podwoić dotychczasową sprzedaż, korzystając z popularności Leona i Formentora.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)