22 września to dzień bez samochodu. Komunikacja miejska będzie bezpłatna

22 września to dzień bez samochodu. Komunikacja miejska będzie bezpłatna

Czy wy też w niedzielę zostawicie auto i skorzystacie wyłącznie z transportu alternatywnego?
Czy wy też w niedzielę zostawicie auto i skorzystacie wyłącznie z transportu alternatywnego?
Źródło zdjęć: © fot. MAREK LASYK/REPORTER
Marcin Łobodziński
21.09.2019 15:46, aktualizacja: 13.03.2023 13:55

Europejski Dzień Bez Samochodu przypada na 22 września i w wielu miastach polskich można liczyć na bezpłatny transport publiczny. To jednocześnie ostatni dzień trwającego w całej Europie European Mobility Week.

W Warszawie tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem "Samochód wysiada". Kasowniki w transporcie miejskim będą wyłączone. Bezpłatne będą także parkingi P+R. Samochód będzie można zostawić m.in. na Połczyńskiej, przy metrze Imielin, Stokłosy, Wilanowska, Ursynów czy Marymont.

W Poznaniu zdecydowano, że transport miejski był bezpłatny w piątek. Dotyczyło to także kolei. W niektórych miastach trzeba będzie okazać dowód rejestracyjny zamiast biletu.

Większość kolejowych linii regionalnych w poszczególnych województwach będzie w niedzielę darmowa. Natomiast PKP Intercity zdecydowały się wprowadzić tego dnia ofertę przewożenia rowerów za złotówkę.

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna świętowana corocznie 22 września. Wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (European Mobility Week).

Czym jest European Mobility Week?

EMW to inicjatywa istniejąca od 2002 roku, która za cel stawia sobie poprawę zdrowia społeczeństwa i jakości życia przez promowanie czystego i zrównoważonego transportu.

W 2019 roku w kampanii zarejestrowało się ponad 3 tys. miast i miasteczek z całej Europy. Jednocześnie ponad 2 tys. instytucji różnego rodzaju (m.in. szkół i przedsiębiorstw), zorganizowało akcje związane z European Mobility Week.

W Polsce najlepiej widać, że tego typu działania są bardzo potrzebne. Kończący EMW dzień bez samochodu pokrywa się z przełomem kalendarzowego lata i jesieni. To okres, w którym coraz częściej odczuwamy obecność zanieczyszczeń w powietrzu.

Kolejne wydarzenie już w październiku - odwiedź Impact mobility rEVolution'19

W 2019 roku temat ekologii jest szczególnie ważny - mobilność przechodzi rewolucję od strony produktowej - wszyscy mogliśmy podziwiać niesamowite elektryczne nowości na targach we Frankfurcie. Z roku na rok zwiększa się też ekologiczna świadomość społeczeństwa i coraz więcej osób zwraca się w stronę elektromobilności. Dlatego w dniach 9-10 października w Katowicach odbędzie się Impact mobility rEVolution’19, w ramach którego eksperci z całego świata będą szukać, w jakim kierunku powinna rozwijać się mobilność. Wspólnie zastanowią się, jak można wykorzystać zdobycze technologiczne XXI wieku, by stworzyć transport, który jest bezpieczniejszy i - co ważniejsze - ekologiczniejszy od tego, który znamy dzisiaj.

Autokult.pl jako patron medialny wydarzenia będzie obecny na miejscu. Więcej informacji o Impact mobility rEVolution'19 już wkrótce.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)