Auta Innogy GO! będą mierzyć poziom smogu. Skorzystają Warszawiacy

Auta Innogy GO! będą mierzyć poziom smogu. Skorzystają Warszawiacy

Program pilotażowy obejmie montaż czujników smogowych w 25 bmw i3
Program pilotażowy obejmie montaż czujników smogowych w 25 bmw i3
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Filip Buliński
10.03.2020 15:53, aktualizacja: 13.03.2023 13:23

Innogy Go! rusza z pilotażowym programem mobilnego pomiaru smogu. Specjalne czujniki zamontowano w 25 pojazdach firmy carsharingowej, a ich odczyty będzie można na żywo podejrzeć na stronie internetowej. Mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych dzielnic będą mogli liczyć na zniżki.

Problem smogu w Polsce poruszany jest nie od dziś. I choć Warszawa nie należy do czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast, to i tak stara się walczyć o lepszą jakość powietrza. Jakiś czas temu pojawiły się m.in. chodniki antysmogowe, których zadaniem jest pochłanianie szkodliwych związków, a w planach jest także ograniczenie ruchu dla samochodów emitujących dużą ilość zanieczyszczeń.

Operator innogy go! zamierza dokładniej przyjrzeć się problemowi smogu w stolicy. W tym celu wyposażył 25 egzemplarzy elektrycznych BMW i3 w czujniki firmy Airly mierzące poziom zanieczyszczeń w powietrzu. Auta te będzie można rozpoznać po specjalnym oznakowaniu na bocznych szybach.

Dzięki temu Warszawa zyska mobilne punkty pomiaru smogu, które na bieżąco będą informować o stanie powietrza w najróżniejszych częściach miasta. Wydajność systemów ma wynosić nawet 75 pomiarów na minutę, a wyniki będą na bieżąco wyświetlane na internetowej mapie smogowej. Poza informacjami o stężeniu pyłów PM1, PM 2.5, PM10 czujniki wskażą także aktualną temperaturę, ciśnienie i wilgotność powietrza.

"Teraz wypożyczając bezemisyjne auto innogy go!, mieszkańcy Warszawy zyskają dostęp do aktualnych i dokładniejszych informacji. Niektórzy do tej pory w ogóle nie mieli takiej wiedzy, bo w miejscu, w którym mieszkali, nie było czujników. Znając poziom zanieczyszczenia w swojej okolicy, mieszkańcy lepiej będą mogli chronić swoje zdrowie. Na przykład zaplanować bieganie czy spacer z dzieckiem w porze, kiedy poziom smogu jest najniższy" mówi Sebastian Janda, dyrektor odpowiedzialny w centrali grupy innogy za rozwój nowych rozwiązań klienckich.

Dzięki tej akcji mieszkańcy poszczególnych dzielnic nie tylko będą informowani o aktualnym stanie powietrza, ale także mogą liczyć na kody zniżkowe na przejazd samochód elektrycznym wspomnianej firmy carsharingowej, jeśli natężenie smogu w ich okolicy będzie najwyższe.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)