Szwedzi napisali o polskim samochodzie. Niestety się pomylili

Prototyp - najprawdopodobniej to Geely Galaxy E5
Prototyp - najprawdopodobniej to Geely Galaxy E5
Źródło zdjęć: © WP Autokult | Redakcja Autokult
Szymon Jasina

06.07.2024 14:15, aktual.: 06.07.2024 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Szwecji przyłapano zakamuflowany samochód na polskich tablicach rejestracyjnych. Od razu media zaczęły pisać, że to może być prototyp Izery. Wszystko jednak wskazuje, że niestety prawda jest inna. To samo auto widzieliśmy już w Polsce.

Niezależnie od opinii o Izerze, nie da się ukryć, że temat polskiego samochodu rozgrzewa wszystkich w naszym kraju. Nic zatem dziwnego, że media szybko podłapały temat zamaskowanego prototypu sfotografowanego w Szwecji. Auto ma polskie tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych. Wnikliwa analiza pozwoliła powiedzieć, że nie jest to żaden model sprzedawany w UE, a zatem pierwszy wniosek mógł być taki, że to testowa wersja Izery.

Jednak warto poszukać też w katalogach producentów spoza Europy. A dokładniej u chińskiego Geely. Tam można znaleźć model Galaxy E5, który dopiero czeka na debiut i ma również trafić do Europy To oznacza, że musi zostać dostosowany do europejskich wymogów homologacyjnych, a przy tym być sprawdzony w różnych warunkach na Starym Kontynencie.

My ten samochód (patrząc po tablicy rejestracyjnej - ten sam egzemplarz) już widzieliśmy przy ładowarce na polskiej autostradzie A2. Czy współpraca Geely z Electromobility Poland, czyli twórcą Izery, miała wpływ na to, że testowe Galaxy E5 ma polskie tablice rejestracyjne i jeździło też po Polsce? Jest to możliwe, ale wybór Polski przez Chińczyków może też być zupełnie niezwiązany z Izerą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Geely Galaxy E5 to SUV, który jest większy od tworzonego pierwszego modelu Izery. Co jednak ważniejsze - opiera się na innej platformie, niż polski samochód. Izera powstanie na podstawowej wersji architektury SEA, natomiast Galaxy E5 na jej ewolucji nazwanej GEA. Jeśli zatem szukamy samochodów blisko spokrewnionych z Izerą, to najbliższymi kuzynami są Smart #3Volvo EX30. Tymczasem z niecierpliwością czekamy na faktyczny prototyp Izery i mamy nadzieję, że pojawi się na drogach jak najszybciej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)