Izera z dofinansowaniem od państwa. 250 mln zł na rozwój polskiego auta elektrycznego

Izera z dofinansowaniem od państwa. 250 mln zł na rozwój polskiego auta elektrycznego

Pierwsze auto Izery ma być gotowe w połowie dekady.
Pierwsze auto Izery ma być gotowe w połowie dekady.
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański
Aleksander Ruciński
02.08.2021 07:19, aktualizacja: 10.03.2023 15:35

ElectroMobility Poland, odpowiedzialne za rozwój elektrycznego samochodu Izera, otrzyma znaczące wsparcie z budżetu państwa. Mowa o 250 mln zł w zamian za większość udziałów w spółce. Umowa została już podpisana. Przedstawiciele EMP zdradzają, na co zamierzają przeznaczyć państwowe środki.

Przedstawiciele spółki ElectroMobility Poland, która ma odpowiadać za stworzenie i wprowadzenie na rynek marki Izera, poinformowali o ważnej decyzji, która może mieć ogromny wpływ na przyszłość projektu. EMP zdecydowało się przekazać większość swoich akcji Skarbowi Państwa w zamian za 250 mln zł.

Ćwierć miliarda ma pozwolić na realizację konkretnych planów. - Środki, które pozyskamy w ramach umowy inwestycyjnej, pozwolą na realizację absolutnie kluczowych celów projektowych, tj. finalizację rozmów biznesowych z kluczowymi partnerami czy rozpoczęcie współpracy z dostawcą platformy technologicznej - mówi cytowany przez PAP, Piotr Zaremba, prezes ElectroMobility Poland.

Pieniądze przeznaczone na wsparcie EMP mają pochodzić z Funduszu Reprywatyzacji i posłużyć także do sfinansowania prac związanych z planowaną budową fabryki w Jaworznie. Jak dotąd EMP wydało na ten cel 53 mln zł. Cały projekt ma być jednak znacznie bardziej kosztowny. Jak donosi "Rzeczpospolita", w sumie powinien zamknąć się w kwocie 5 mld zł. Wobec powyższego 250 mln zł wydaje się więc jedynie kroplą w morzu potrzeb.

Wątpliwości budzi też późna data debiutu planowanego na połowę dekady, gdy wielu konkurentów zdąży już wyrobić sobie mocną pozycję na rynku elektryków. Piotr Zaremba, z EMP, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" twierdzi jednak, że Izera przyciągnie klientów ceną. Czy będzie tak w istocie? Czas pokaże.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)