Polski autobus na wodór. Sosnowiec rozpoczął testy

Polski autobus na wodór. Sosnowiec rozpoczął testy

Wodorowy NesoBus
Wodorowy NesoBus
Źródło zdjęć: © Grupa Polsat | Oktawia Chołuj
Aleksander Ruciński
22.02.2024 12:46, aktualizacja: 22.02.2024 14:00

Wodorowy NesoBus, który produkowany jest w Polsce, wyjechał na ulice Sosnowca. Wstępne testy zaplanowano na kilka dni. Od ich wyniku zależy ewentualna decyzja o zakupie.

NesoBus to marka, za którą stoją spółki Grupy Polsat Plus i ZE PAK. Wodorowy autobus z Polski zadebiutował pod koniec maja 2022 r. Od tego czasu zagościł na ulicach wielu polskich miast. Teraz pojawił się także w Sosnowcu, gdzie ma szanse na dołączenie do floty PKM.

W najbliższych dniach pojazd będzie kursował na liniach 160S, 813 i 84. Testy wykażą, czy sprawdza się w codziennym, wymagającym użytkowaniu. Warto wspomnieć, że NesoBus ma jedną niepodważalną zaletę. Jest nią wodorowy napęd, dzięki któremu nie tylko nie emituje szkodliwych substancji, ale nawet oczyszcza powietrze.

Maciej Nietopiel, prezes NesoBusa i wiceprezes zarządu w ZE PAK SA., wyjaśnia, że autobus wodorowy to tak naprawdę elektryk, który wykorzystuje do napędu ogniwa paliwowe. "Posiada własną "mini-elektrownię". Fizycznie wodór ze zbiornika łączy się z tlenem pobranym z powietrza i wytwarzana jest energia elektryczna zasilająca na bieżąco silniki elektryczne. Nie ma żadnego procesu spalania" – stwierdza Nietopiel cytowany przez "Moto.pl".

Pojazd może zabrać na pokład 93 pasażerów, z czego 37 na miejscach siedzących. Maksymalny zasięg wynosi natomiast 450 km, co wydaje się więcej niż wystarczającą wartością do miasta.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)