Renault podwoiło sprzedaż Zoe. To elektryczny numer 1 w Europie

Renault podwoiło sprzedaż Zoe. To elektryczny numer 1 w Europie

Zoe to najpopularniejsze auto elektryczne w Europie.
Zoe to najpopularniejsze auto elektryczne w Europie.
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Aleksander Ruciński
14.12.2020 12:22, aktualizacja: 13.03.2023 10:21

Nie tesla, lecz renault, a dokładniej model Zoe. Mały hatchback segmentu B jest najpopularniejszym autem elektrycznym w Europie. Francuzi nie mogą narzekać na brak klientów. W pierwszych 11 miesiącach 2020 roku podwoili sprzedaż Zoe. I to mimo pandemii.

Koronawirus mocno wpłynął na europejski rynek motoryzacyjny. Wyjątkiem są tu jednak pojazdy elektryczne, które notują sukcesywne wzrosty sprzedaży. Najlepszym przykładem jest Renault Zoe. W okresie od stycznia do listopada 2020 roku mały elektryk znalazł ponad 84 tys. chętnych na Starym Kontynencie.

To najpopularniejsze auto na prąd w Europie. Największym wzięciem cieszy się w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Portugalii. Tegoroczny wynik zasługuje na szczególną uwagę, gdyż jest ponad dwukrotnie lepszy niż w analogicznym okresie roku 2019 i najlepszy w całej historii modelu produkowanego od 2012 roku. W ciągu 8 lat Renault stworzyło łącznie 268 tys. egzemplarzy, z czego ponad 30 proc. sprzedano w okresie zdominowanym przez pandemię koronawirusa.

Co warte odnotowania, Zoe nie jest jedynym sukcesem elektrycznego oddziału Renault. Dużym wzięciem cieszy się też bowiem Kangoo Z.E., które w roku 2020 stanowiło prawie 1/3 wszystkich elektrycznych aut dostawczych sprzedanych w Europie. Z wynikiem 8489 sztuk, Kangoo zasłużyło na miano najpopularniejszego, lekkiego samochodu dostawczego napędzanego prądem.

Powyższe wyniki są najlepszym dowodem na to, że niektóre segmenty rynku okazały się bardziej odporne na finansowe skutki pandemii, a francuski koncern wyrasta na popularyzatora elektromobilności w Europie. Konkurencja, choćby w postaci nowych modeli Volkswagena, jest jednak coraz silniejsza, więc w przyszłym roku sytuacja może już wyglądać nieco inaczej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)