Mapa stacji ładowania

Mapa stacji ładowania

 

Gdzie naładować samochód elektryczny? Na to pytanie odpowiada powyższa mapa stacji ładowania. Szybko znajdziesz ładowarkę w okolicy, poznasz jej moc oraz sprawdzisz, jak zapłacić za ładowanie.

Rodzaje stacji ładowania aut elektrycznych

  • AC (do 43 kW) to ładowanie "wolne" prądem przemiennym. Choć znajdziesz punkty zdolne podawać nawet 43 kW mocy, znacznie częściej będzie to 22 kW, z kolei zdecydowana większość aut elektrycznych dostępnych na polskim rynku przyjmie maksymalnie do 11 kW. Korzystając z takiego punktu, trzeba zakładać ok. godzinę na zwiększenie zasięgu auta o 50 km. Niską prędkość często wynagradza niski koszt ładowania. UWAGA: niektóre punkty AC wymagają własnego kabla!
  • DC (50-100 kW) to ładowanie "szybkie" prądem stałym. Zdecydowanie najczęstszy rodzaj stacji ładowania przy trasach w Polsce, zdolny w godzinę doładować nawet 250-350 km zasięgu. Aby skorzystać z tej prędkości, konieczne jest wybranie kabla CCS lub CHAdeMO – w zależności od samochodu.
  • DC (100 kW+) to ładowanie "ultraszybkie" prądem stałym. Takie punkty pozwalają na ładowanie do 80 proc. nawet w 20-30 minut, przez co są najlepszym wyborem podczas długich podróży. Często można spotkać je na hubach ładowania, stawianych np. przez Ionity czy GreenWay. Obsługują jedynie złącze CCS. Najszybsza metoda ładowania jest jednak też najdroższą – ceny mogą przekroczyć 3 zł/kWh, o ile nie wspierasz się abonamentem.