Toyota dołącza do grona elektrycznych vanów i prezentuje Proace'a Verso Electric

Toyota dołącza do grona elektrycznych vanów i prezentuje Proace'a Verso Electric

Toyota Proace Verso Electric będzie na razie jedynym korzystającym wyłącznie z energii z gniazdka
Toyota Proace Verso Electric będzie na razie jedynym korzystającym wyłącznie z energii z gniazdka
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe Toyoty
Filip Buliński
17.11.2020 08:39, aktualizacja: 13.03.2023 10:28

Po debiucie elektrycznych vanów z koncernu PSA przyszła też kolej na Toyotę. Bliźniak Zafiry, Spacetourera i Travellera otrzyma prądowy napęd, który zapewni mu zasięg 230 lub 330 km. Co ważne, odpowiednie rozmieszczenie baterii nie wpłynęło na zmniejszenie przestrzeni w kabinie.

Toyotę, podobnie jak bliźniacze modele w PSA, napędza 136-konny silnik elektryczny, który przenosi napęd na przednią oś. Na razie nie zdradzono czasu przyspieszenia do 100 km/h, ale w tego typu aucie nie będzie to raczej szczególnie istotne. Z kolei prędkość maksymalna została ograniczona do 130 km/h.

W sprzedaży będą dostępne 2 warianty akumulatorów – 50 i 75 kWh. Zgodnie z normą WLTP, pierwszy ma zapewnić zasięg do 230 km, a drugi – 330 km. Proace Verso Electric będzie w stanie przyjąć ładowanie z mocą do 100 kW, dzięki czemu uzupełnienie energii w mniejszej baterii zajmie tylko 30 min., a w większej – 45 min.

Wnętrze prezentuje się analogicznie do bliźniaków z PSA. Różnicę zauważymy praktycznie tylko w znaczkach
Wnętrze prezentuje się analogicznie do bliźniaków z PSA. Różnicę zauważymy praktycznie tylko w znaczkach© fot. mat. prasowe Toyoty

Do wyboru będą 3 warianty nadwozia – Compact, Medium i Long. Dzięki umieszczeniu akumulatorów pod podłogą ich obecność w żaden sposób nie wpływa na przestrzeń w kabinie, a kufer, w zależności od wersji, przyjmie od 280 do nawet 1060 l bagażu przy korzystaniu ze wszystkich siedzeń. Z kolei maksymalna ładowność wynosi 1000 kg, jednak za dopłatą ta wartość może zostać podniesiona do 1200 kg. Ciężar nisko osadzonych baterii ma poprawić także stabilność prowadzenia auta.

Już podstawowe wyposażenie jest całkiem zadowalające i obejmuje m.in. łączność z Android Auto i Apple Car Play, 7-calowy ekran multimedialny, podgrzewane fotele czy bezkluczykowy dostęp do auta. Nie zabrakło także szeregu asystentów jazdy, w tym systemu awaryjnego hamowania z funkcją wykrywania pieszych. Automatyczna klimatyzacja wymaga już dopłaty – w standardzie znajdziemy manualną.

Ceny zostaną wkrótce ogłoszone, a pierwsze egzemplarze zagoszczą u swoich właścicieli wiosną 2021 r.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)