Xiaomi coraz bliżej motoryzacji - testuje 140 samochodów autonomicznych w Chinach

Xiaomi coraz bliżej motoryzacji - testuje 140 samochodów autonomicznych w Chinach

Firma powołała specjalną, motoryzacyjną komórkę
Firma powołała specjalną, motoryzacyjną komórkę
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Xiaomi
Aleksander Ruciński
13.08.2022 06:10, aktualizacja: 10.03.2023 13:44

O tym, że Xiaomi zamierza stworzyć własny samochód wiadomo nie od dziś. Jak się okazuje, Chińczycy coraz mocniej działają nie tylko na polu elektromobilności, ale i technologii autonomicznej jazdy, co właśnie potwierdzili.

Xiaomi po raz pierwszy ogłosiło poważne plany wejścia w motoryzację na początku ubiegłego roku, a podczas niedawnego przemówienia prezes Lei Jun zdradził, że dysponuje zespołem 500 pracowników oddelegowanych wyłącznie do autonomicznej jazdy i pojazdów elektrycznych.

Chińczycy podchodzą do sprawy poważnie, o czym świadczy budżet w wysokości 10 mld dolarów, z czego 490 mln zostanie przeznaczonych na pierwszą fazę rozwoju technologii autonomicznych. Tempo jest imponujące - jak twierdzą przedstawiciele marki, po chińskich drogach jeździ już 140 rozwojowych prototypów.

Trwają też prace nad pierwszą fabryką samochodów Xiaomi, która zostanie zlokalizowana w Pekinie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze sztuki zjadą z taśm już w 2024 roku. Nie wszystko jednak układa się po myśli producenta.

Bloomberg donosi o problemach z lokalnymi władzami, które zgodnie z obowiązującymi przepisami wymagają złożenia stosownych dowodów potwierdzających możliwości finansowe i technologiczne firmy. Weryfikacja trwa nawet kilka miesięcy i często kończy się odmową, co może zaowocować opóźnieniami w projekcie. Czas pokaże czy Xiaomi uda się przebrnąć przez biurokrację.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)