Amazon prezentuje elektrycznego dostawczaka. Wyprodukował go Rivian

Amazon prezentuje elektrycznego dostawczaka. Wyprodukował go Rivian

Praktyczna, przemyślana konstrukcja będzie wykorzystywana do dostarczania paczek.
Praktyczna, przemyślana konstrukcja będzie wykorzystywana do dostarczania paczek.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe
Aleksander Ruciński
12.10.2020 10:25, aktualizacja: 13.03.2023 12:53

Handlowy gigant Amazon wkracza do świata motoryzacji ze swoim elektrycznym pojazdem dostawczym wyprodukowanym we współpracy z amerykańską firmą Rivian. Zgodnie z założeniami, do 2030 roku ma powstać około 100 000 egzemplarzy praktycznego pojazdu.

Samochód Amazona i Riviana nie ma jeszcze oficjalnej nazwy. Znamy za to jego wygląd i podstawowe dane techniczne. To elektryczny pojazd dostawczy z dużą przestrzenią ładunkową, który docelowo ma być wykorzystywany w realizacji dostaw.

Amazon’s First Custom 100% Electric Rivian Delivery Vehicle | Amazon News

Amazon zamierza zminimalizować udział zewnętrznych firm w procesie dostarczania towaru do klientów, stąd pomysł stworzenia własnego pojazdu. Pierwsze egzemplarze mają rozpocząć służbę już w 2022 roku, a 8 lat później po drogach ma jeździć aż 100 000 tys. busów Amazona.

Flota oparta na jednym modelu pozwoli zminimalizować koszty obsługi i uprości proces logistyczny. Oczywiście Amerykanie nie byliby sobą, gdyby nie zastosowali tu kilku ciekawych innowacji. Nowoczesny dostawczak będzie wyróżniał się m.in. systemem kamer 360 stopni ułatwiających manewrowanie, multimediami z funkcją sterowania głosem Amazon Alexa oraz licznymi systemami wsparcia kierowcy wliczając w to technologie autonomiczne.

Za budowę aut Amazona odpowiadać ma firma Rivian, która jak dotąd zaprezentowała 2 elektryczne modele - pickupa R1T oraz SUV-a R1S oparte na tej samej platformie. Elektryczne silniki połączone z wydajnymi bateriami pozwalają przejechać nawet 640 km. Niewykluczone, że ten sam napęd znajdzie zastosowanie również w pojeździe Amazona.

Na szczegóły techniczne trzeba jeszcze poczekać, choć znając Amazona, z realizacją zakładanych planów nie powinno być problemu. Niewykluczone też, że nowy projekt wzmocni także pozycję Riviana, który póki co nie wystartował jeszcze oficjalnie z żadnym modelem.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)