Amazon prezentuje elektrycznego dostawczaka. Wyprodukował go Rivian

Amazon prezentuje elektrycznego dostawczaka. Wyprodukował go Rivian12.10.2020 10:25
Praktyczna, przemyślana konstrukcja będzie wykorzystywana do dostarczania paczek.
Praktyczna, przemyślana konstrukcja będzie wykorzystywana do dostarczania paczek.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe

Handlowy gigant Amazon wkracza do świata motoryzacji ze swoim elektrycznym pojazdem dostawczym wyprodukowanym we współpracy z amerykańską firmą Rivian. Zgodnie z założeniami, do 2030 roku ma powstać około 100 000 egzemplarzy praktycznego pojazdu.

Samochód Amazona i Riviana nie ma jeszcze oficjalnej nazwy. Znamy za to jego wygląd i podstawowe dane techniczne. To elektryczny pojazd dostawczy z dużą przestrzenią ładunkową, który docelowo ma być wykorzystywany w realizacji dostaw.

Amazon’s First Custom 100% Electric Rivian Delivery Vehicle | Amazon News

Amazon zamierza zminimalizować udział zewnętrznych firm w procesie dostarczania towaru do klientów, stąd pomysł stworzenia własnego pojazdu. Pierwsze egzemplarze mają rozpocząć służbę już w 2022 roku, a 8 lat później po drogach ma jeździć aż 100 000 tys. busów Amazona.

Flota oparta na jednym modelu pozwoli zminimalizować koszty obsługi i uprości proces logistyczny. Oczywiście Amerykanie nie byliby sobą, gdyby nie zastosowali tu kilku ciekawych innowacji. Nowoczesny dostawczak będzie wyróżniał się m.in. systemem kamer 360 stopni ułatwiających manewrowanie, multimediami z funkcją sterowania głosem Amazon Alexa oraz licznymi systemami wsparcia kierowcy wliczając w to technologie autonomiczne.

Za budowę aut Amazona odpowiadać ma firma Rivian, która jak dotąd zaprezentowała 2 elektryczne modele - pickupa R1T oraz SUV-a R1S oparte na tej samej platformie. Elektryczne silniki połączone z wydajnymi bateriami pozwalają przejechać nawet 640 km. Niewykluczone, że ten sam napęd znajdzie zastosowanie również w pojeździe Amazona.

Na szczegóły techniczne trzeba jeszcze poczekać, choć znając Amazona, z realizacją zakładanych planów nie powinno być problemu. Niewykluczone też, że nowy projekt wzmocni także pozycję Riviana, który póki co nie wystartował jeszcze oficjalnie z żadnym modelem.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/7]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)