W Gdyni naładujesz samochód z latarni. Pierwsza taka stacja już działa

W Gdyni naładujesz samochód z latarni. Pierwsza taka stacja już działa

Instalacja stacji ładowania w słupie oświetleniowym pozwala zaoszczędzić nie tylko czas ale i pieniądze
Instalacja stacji ładowania w słupie oświetleniowym pozwala zaoszczędzić nie tylko czas ale i pieniądze
Źródło zdjęć: © fot. Energa
Filip Buliński
15.10.2020 12:27, aktualizacja: 13.03.2023 12:52

W Gdyni stanął pierwszy w Polsce punkt ładowania zainstalowany na słupie oświetleniowym w ramach programu pilotażowego spółki Energa Oświetlenie. Technologia ma przyspieszyć proces instalacji stacji ładowania, a po energię mogą tam zaglądać nie tylko auta, ale też hulajnogi czy rowery.

Infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Polsce z każdym rokiem robi się coraz lepsza, choć do ideału wciąż brakuje. Sam proces postawienia stacji jest stosunkowo czasochłonny i wymaga odpowiedniej "podstawy" technologicznej. Spółka Energa Oświetlenie należąca do grupy Orlen uruchomiła więc program pilotażowy, polegający na wykorzystaniu oświetlenia ulicznego jako stacji ładowania. Pierwsza stanęła w Porcie Gdynia.

Jedną z największych zalet takiego rozwiązania jest wykorzystanie istniejącej instalacji oświetlenia ulicznego, dzięki czemu zmniejsza się nie tylko czas, ale i koszt wybudowania stacji. I to znacząco. Montaż zwykłej stacji ładowania trwa między 12 a 14 miesięcy, zaś w przypadku wykorzystania oświetlenia ulicznego – zaledwie 2-4 miesiące. Program pilotażowy ma sprawdzić potencjalne zainteresowanie rozwiązaniem wśród klientów samorządowych i biznesowych.

Ze stacji ładowania mogą korzystać nie tylko auta elektryczne, ale też hulajnogi czy rowery. Podobne rozwiązanie można było już co prawda spotkać w innych krajach, jednak w Polsce cały system zasilania został znacznie uproszczony.

Stacja ma też po części zachęcać mieszkańców Skandynawii do odwiedzania Polski – Gdynia jest jednym z dwóch portów tzw. Autostrady Wodnej ze Szwecją, a jak wiadomo, w tamtych regionach auta elektryczne cieszą się wyjątkowo dużym zainteresowaniem. Oczywiście stacja w Porcie Gdynia nie będzie jedyną. W planach jest instalacja kolejnych punktów, a 2 z nich zostaną uruchomione na terenie miasta jeszcze w tym roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)