Ukłon Skody w kierunku pieszych. Testują innowacyjne rozwiązanie

Ukłon Skody w kierunku pieszych. Testują innowacyjne rozwiązanie

Zielone światło na tablicy więc można bezpiecznie przechodzić
Zielone światło na tablicy więc można bezpiecznie przechodzić
Źródło zdjęć: © skoda
14.04.2023 15:18, aktualizacja: 16.04.2023 10:59

Skoda pracuje nad innowacyjnym sposobem, aby pomóc pieszym w bezpiecznym przechodzeniu przez ulicę. Producent zmienia przednie kratki w swoich samochodach w podświetlane sygnalizatory.

Ta funkcja jest obecnie testowana w modelu Enyaq iV, jedynej w pełni elektrycznej ofercie marki.Zamiast podświetlanego grilla Crystal Face w aucie zamontowano serię pasków LED, z których każdy może być sterowany oddzielnie, co pozwala na tworzenie różnych animacji.

Sposób działania innowacyjnego systemu polega na tym, że gdy samochód zbliży się do przejścia, poinformuje czekających na poboczu drogi, że ich widzi. Po zatrzymaniu grill zapali się zielonymi strzałkami, sygnalizując, że droga jest bezpieczna. Gdy przechodnie opuszczą pasy zaświeci się ponownie dając znak, że samochód rusza.

Na tablicy mają pojawiać się najbardziej rozpoznawalne znaki
Na tablicy mają pojawiać się najbardziej rozpoznawalne znaki© skoda

W bardziej ekstremalnych przypadkach samochód, który nie może się zatrzymać, może wysłać wyraźny sygnał ostrzegający pieszych, aby nie przechodzili. Obecnie testowane symbole obejmują zielone strzałki i zieloną osobę, a także trójkąt ostrzegawczy lub czerwony trójkąt z krzyżem, które według producenta są powszechnie rozpoznawane na całym świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Skoda Enyaq iV - pierwsze spotkanie z elektrycznym SUV-em z Czech

System jest testowany na Politechnice Czeskiej w Pradze w ramach szerszego projektu mającego na celu poprawę bezpieczeństwa drogowego dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)