Audi pozwało Nio za naruszenie znaków towarowych. Chodzi o podobne nazwy modeli

Audi pozwało Nio za naruszenie znaków towarowych. Chodzi o podobne nazwy modeli

Nio ES6 - jeden ze spornych modeli
Nio ES6 - jeden ze spornych modeli
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Nio
Aleksander Ruciński
17.06.2022 10:36, aktualizacja: 10.03.2023 13:54

Niemiecki Handelsblatt donosi o pozwie złożonym przez Audi wobec chińskiego producenta aut elektrycznych Nio, który rozpoczyna europejską ekspansję. Kwestią sporną są nazwy dwóch SUV-ów, które, zdaniem Audi, naruszają prawa do znaków towarowych.

Konkretnie mowa o dwóch modelach Nio - ES6 i ES8. Jak donosi magazyn Handelsblatt, Audi złożyło pozew w monachijskim sądzie, argumentując decyzję zbytnim podobieństwem do S6 i S8 - nazw stosowanych w usportowionych modelach Audi.

"Audi, podobnie jak wiele firm odnoszących sukcesy, zawsze dba o kompleksową ochronę swoich praw do znaków towarowych ” – mówi rzecznik marki cytowany przez Handelsblatt. "Firma jest zbulwersowana decyzją Nio o wyborze oznaczeń modeli na rynek europejski, które naszym zdaniem naruszają znaki towarowe Audi”. - dodał.

O tym, czy pozew jest zasadny, zdecyduje sąd, ale specjaliści mają co do tego spore wątpliwości. Ferdinand Dudenhöffer, profesor w Centrum Badań Motoryzacyjnych w rozmowie z Handelsblatt przyznał, że propozycje Audi i Nio to przedstawiciele zupełnie różnych segmentów, a ryzyko pomylenia SUV-a z sedanem nie jest duże. Nie brakuje też głosów mówiących o tym, że batalia Audi z chińskim producentem może zaszkodzić Niemcom w Chinach będących ogromnym rynkiem zbytu.

Nio, które rozpoczęło swoją europejską ekspansję od Norwegii, jako kolejny cel obrało Niemcy. Wyróżnikiem chińskiego producenta aut elektrycznych jest nowatorskie podejście do kwestii akumulatorów objawiające się usługą ich szybkiej wymiany zamiast ładowania.

To usługa, która całkiem dobrze sprawdza się w rodzimych Chinach. Wymaga jednak odpowiedniej infrastruktury w postaci stacji wymiany. Czy w Europie pójdzie równie gładko? Czas pokaże. Wcześniej jednak Nio musi uporać się z pretensjami Audi.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)