Elektryczna Toyota GR jest w fazie testów. Ma mieć… manualną skrzynię biegów!

Toyota RAV4 GR Sport
Toyota RAV4 GR Sport
Źródło zdjęć: © Autokult | Filip Buliński
Kamil Niewiński

17.06.2023 23:06

Prezes Toyoty, Akio Toyoda potwierdził, że sportowy oddział Gazoo Racing rozpoczął już testy prototypowego samochodu elektrycznego, który dołączy do gamy GR. Toyoda jest mocno zaangażowany w rozwój modelu i ma co do niego wysokie oczekiwania.

Samochody Toyoty z linii GR są dowodem na to, że nawet w czasach wszechobecnej elektryfikacji i stawiania na zmniejszanie pojemności silników nadal można robić naprawdę dobre auta sportowe w przystępnych jak na taki rejon rynku cenach. GR Yaris, Supra, GR86 czy GR Corolla są tego żywym dowodem, a ciągle pojawiają się plotki dotyczące kolejnych aut z tej linii.

Sportowy oddział Toyoty, GAZOO Racing, miał według zakulisowych plotek pracować nad prototypem auta elektrycznego. Teraz mamy tego potwierdzenie dzięki serwisowi Autocar, który przeprowadził rozmowę z prezesem japońskiej marki, Akio Toyodą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Toyoda, który słynie ze swojego zaangażowania zarówno w motorsport, jak i elektromobilność, przyznał w wywiadzie, że osobiście sprawuje pieczę nad rozwojem auta. Wszystko po to, by sprostał on oczekiwaniom. Te zaś są naprawdę wysokie - jego zdaniem elektryczny GR musi być co najmniej tak samo dobry, jak modele spalinowe, a na dodatek ma oferować odczucia z jazdy podobne do aut napędzanych benzyną.

Naszym punktem wyjścia nie jest typ układu napędowego samochodu, ale radość z jazdy niezależnie od niego. Miałem okazję odbyć jazdę testową elektrycznym GR-em, nad którym ostatnio pracujemy. Nie wiem, czy samochód jest już gotowy na wejście na rynek, ale priorytetem przy tym projekcie jest to, aby dawał on radość z jazdy, niezależnie od wykorzystywanego silnika.

Akio Toyodaprezes marki Toyota

Ogromnym zaskoczeniem z pewnością może być jednak fakt, że Toyoda chce, aby odczucia z jazdy elektryczną Toyotą GR były dokładnie takie same, jak autem spalinowym. Akio Toyoda mówi o tym w sposób dosłowny. Z jego słów wynika, że samochód ten może być finalnie wyposażony w… manualną skrzynię biegów. Ma to sens zważywszy na to, że Toyota zdołała opatentować tę technologię.

Największa różnica w stosunku do innych pojazdów typu BEV, które obecnie rozwijamy to fakt, że jadąc elektrycznym GR-em można usłyszeć odgłosy silnika, nawet jeżeli nie czujesz zapachu benzyny. Jest tutaj również manualna skrzynia biegów, a także i sprzęgło. Jeżeli wsadziłbyś kogoś do tego auta i poprosisz go, aby odgadł, z jakim napędem ma do czynienia, nie byłby w stanie znaleźć różnicy.

Akio Toyodaprezes marki Toyota
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)