Škoda ma w planach małe auto elektryczne. Zastąpi Citigo-E iV

Škoda ma w planach małe auto elektryczne. Zastąpi Citigo-E iV

Citigo-E iV w przyszłości doczeka się następcy.
Citigo-E iV w przyszłości doczeka się następcy.
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański
Aleksander Ruciński
14.12.2020 14:12, aktualizacja: 13.03.2023 10:21

Škoda, jak przystało na markę koncernu Volkswagena, chętnie korzysta z dorobku niemieckiego brata. Także w kwestii elektromobilności, która obecnie jest w Wolfsburgu traktowana priorytetowo. W przyszłości doczekamy się nowej, mniejszej platformy dla aut elektrycznych. Powstanie na niej też miejski model Škody.

Potwierdził to nie kto inny, jak sam szef marki Thomas Schäfer, który w wywiadzie dla brytyjskiego magazynu "Autoexpress" przyznał, że Volkswagen pracuje nad platformą MEB-entry będącą mniejszym odpowiednikiem rozwiązań wykorzystywanych już w elektrycznych pojazdach koncernu, choćby VW ID.3.

Pierwszym pojazdem opartym na MEB-entry będzie najprawdopodobniej VW ID.1 - mały samochód miejski zasilany prądem, nowocześniejszy odpowiednik e-Up!-a i być może jeden z najtańszych przedstawicieli tego gatunku w Europie. Škoda doczeka się własnego odpowiednika ID.1., tak jak to było dotychczas z Up-em i Citigo.

Co ciekawe Schäfer nie wyklucza też małego crossovera ID.2. i jego czeskiego odpowiednika, choć póki co nic nie jest jeszcze pewne. Volkswagen na razie skupia się bowiem na rozwoju gotowej platformy MEB i coraz większych modelach w elektrycznej gamie.

Škoda z kolei niedawno pokazała crossovera Enyaq, na którego cennik czekamy już od kilku miesięcy. Skupienie się na tych segmentach rynku nie jest dziełem przypadku. Początkowo koncern celuje bowiem w najlepiej rokujące i najbardziej dochodowe rodzaje aut. Małe elektryki nie należą do tego grona, a przy tym bywają wyzwaniem dla konstruktorów. Akumulatory zajmują bowiem miejsce i sporo ważą, a zarówno przestrzeń, jak i niska masa to cechy pożądane w małych autach.

Schäfer przyznaje, że nowa, miejska škoda raczej nie zadebiutuje przed 2025 rokiem, ale wiadomo, że prędzej czy później doczekamy się takiej propozycji.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)