Ładowarki GreenWay będą zasilane czystą, ekologiczną energią

Ładowarki GreenWay będą zasilane czystą, ekologiczną energią

BMW i3s na ładowarce GreenWay
BMW i3s na ładowarce GreenWay
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Aleksander Ruciński
19.12.2019 12:06, aktualizacja: 13.03.2023 13:38

GreenWay jest najintensywniej rozwijającą się siecią ładowania samochodów elektrycznych w naszym regionie, która w samej Polsce ma ponad 170 stacji ładowania. Już niebawem we wszystkich ładowarkach obsługiwanych przez tę firmę popłynie czysta energia pochodząca ze źródeł odnawialnych.

Nieekologiczne źródła energii elektrycznej to argument często wykorzystywanym przez przeciwników pojazdów zasilanych prądem. Kwestionują oni ich ekologiczny charakter, skoro energia użyta do zasilania elektryków pochodzi z nieczystych źródeł, jak np. elektrownie węglowe.

Dzięki inicjatywie firmy GreenWay ma się to jednak zmienić. Już od lutego 2020 roku pierwsze ładowarki zarządzane przez tego operatora zostaną podłączone do sieci zasilanej całkowicie prądem pochodzącym z odnawialnych źródeł energii. To rozwiązanie zapoczątkowane już wcześniej u naszych południowych sąsiadów. Na Słowacji wszystkie ładowarki GreenWay są podłączone do zielonej sieci.

Ekologiczne ładowarki zostaną oznaczone taką naklejką.
Ekologiczne ładowarki zostaną oznaczone taką naklejką.© mat.prasowe

"Im czystsza jest energia zasilająca elektromobilność, tym większe są ekologiczne korzyści płynące z używania samochodów elektrycznych" – mówi Rafał Czyżewski, Prezes GreenWay Polska. – "Czasem rodzaj energii użytej do zasilania elektryków jest podstawą ich krytyki. Kiedy jednak zmienia się miks energetyczny na rzecz energii czystej, argument ten traci na znaczeniu. Dlatego stopniowo dążymy do sytuacji, w której wszędzie, gdzie jest to techniczne możliwe, wszystkie nasze stacje podłączone bezpośrednio do sieci OSD będą miały zawarte umowy ze sprzedawcami oferującymi zieloną energię."

Co ważne, ładowarki wykorzystujące prąd pochodzący z odnawialnych źródeł zostaną specjalnie oznakowane nie tylko w aplikacji Greenway, ale i fizycznie, poprzez oznaczenia widoczne na stacjach ładowania. Dzięki temu polscy użytkownicy aut elektrycznych będą mieć pewność, że wybierając ten rodzaj napędu, przyczyniają się do obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)