Na ulicach pojawią się nowe znaki. Zmian możemy się spodziewać od 1 grudnia

Od 1 grudnia będzie można zobaczyć coraz więcej oznaczeń dotyczących aut elektrycznych
Od 1 grudnia będzie można zobaczyć coraz więcej oznaczeń dotyczących aut elektrycznych
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/PSPA
Filip Buliński

25.11.2021 10:01, aktual.: 10.03.2023 14:36

Wkrótce na polskich drogach będziemy mogli zobaczyć nowe znaki. Będą one szczególnie przydatne dla tych, którzy korzystają z aut elektrycznych lub hybryd plug-in.

Nowe znaki D-23b i D-23c

Pierwsza z nowości dotyczy użytkowników aut elektrycznych oraz hybryd plug-in. Nowe znaki oznaczone symbolem D-23b i D-23c będą wskazywały kolejno stację paliw z punktem ładowania pojazdów elektrycznych oraz samodzielny punkt ładowania pojazdów elektrycznych. Tablice informujące będą wyglądały następująco:

Nowe znaki D-23b i D-23c
Nowe znaki D-23b i D-23c© fot.Dziennik Ustaw

To powinno znacznie ułatwić ewentualne znalezienie miejsca, w którym będzie można uzupełnić energię w aucie ładowanym z wtyczką, co do tej pory bez specjalnej aplikacji było stosunkowo trudne. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez PSPA, aż 87 proc. Polaków uważa, że ma niewystarczającą wiedzę na temat lokalizacji punktów ładowania.

Inną drobną zmianą jest stosowanie nowego skrótu do oznaczania miejsc przeznaczonych do parkowania oraz ładowania pojazdów elektrycznych. Dotychczasowe oznaczenie "EE" ma zostać zastąpione przez "EV" (od ang. "electric vehicle" – pojazd elektryczny), powszechnie stosowanym na świecie.

Zmiany wprowadzają rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 października 2021 r., które zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw 17 listopada. Wejdą one w życie 14 dni po opublikowaniu, co oznacza, że nowych znaków będzie można wypatrywać od 1 grudnia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)