Niemcy dają zielone światło. Ford wprowadzi tam nowy system autonomii

Ford Blue Cruise od teraz jest legalny w Niemczech
Ford Blue Cruise od teraz jest legalny w Niemczech
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Ford
Kamil Niewiński

30.08.2023 13:32

Ford Blue Cruise już od dawna święci sukcesy w USA. Teraz producent otrzymuje powoli pozwolenia na wykorzystywanie swojego autonomicznego systemu również w Europie. Po Wielkiej Brytanii przyszedł czas na Niemcy.

Blue Cruise to system oferowany przez Forda w autach swojej produkcji, a także w wybranych modelach marki Lincoln. Od kiedy w 2021 roku rozpoczął on swoje działanie w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie, został wykorzystany w 194 tys. egzemplarzy i łącznie wyręczał kierowców na dystansie 175 mln km.

Blue Cruise to system autonomiczny na poziomie 2+, co jest opisywane jako "zaawansowana częściowa automatyzacja". Oznacza to, że w gruncie rzeczy auto może przejąć pełną kontrolę nad prowadzeniem, lecz kierowca musi zachować czujność i w każdej chwili być gotowy do przejęcia sterów. To właśnie dlatego spory nacisk Ford kładzie na monitorowania kierowcy, np. gdyby zasnął lub zaczął patrzeć się w telefon.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwszym europejskim państwem, które pozwoliło Fordowi na wykorzystywanie swojego systemu, była Wielka Brytania, a stało się to w kwietniu 2023 r. Teraz odpowiednie zezwolenia wydały Niemcy, co oznacza, że Amerykanie mogą zacząć sprzedawać tam samochody z tym systemem. Na pierwszy ogień pójdzie w tym kontekście Ford Mustang Mach-E.

Kontrowersyjnym rozwiązaniem może być jednak to, jak należy zapłacić za usługę Blue Cruise. Ford stosuje bowiem w tym przypadku… model subskrypcyjny. Konieczne jest najpierw uiszczenie opłaty aktywacyjnej, a następnie płacenie w odstępach miesięcznych lub rocznych, jeżeli nadal chcemy mieć dostęp do systemu. Na razie nie wiadomo, jakie ceny zaproponuje swoim europejskim klientom Ford.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)