Nowy pakiet sankcji. Do Rosji nie trafią auta hybrydowe i na prąd

Kolejna grupa samochodów nie wjedzie do Rosji
Kolejna grupa samochodów nie wjedzie do Rosji
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | GITD
Kamil Niewiński

24.06.2023 15:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Unia Europejska wprowadziła w sobotę nowy, 11. pakiet sankcji. Nowe restrykcje skupiają się na wielu sektorach rynku, w tym na branży motoryzacyjnej. Do Rosji nie będą mogły trafić między innymi auta o napędzie elektrycznym i hybrydowym.

Sytuacja w Rosji jest obecnie mocno rozwojowa, lecz Unia Europejska nie poprzestaje w ograniczaniu działalności Federacji Rosyjskiej na europejskich rynkach. W sobotę 24 czerwca oficjalnie zatwierdzono bowiem 11. pakiet sankcji w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Ustalenia dot. nowych restrykcji były negocjowane przez dwa miesiące, a wśród nich znajdują się zapisy dotyczące branży motoryzacyjnej.

Sankcje już wcześniej obejmowały eksport pojazdów luksusowych, a teraz, jak podaje "Gazeta Wyborcza", grupa samochodów, które do Rosji trafić nie mogą, została znacznie powiększona. Wszystko z uwagi na potencjalny demontaż części i podzespołów, które potem mogłyby zostać wykorzystane do produkcji broni lub urządzeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To właśnie dlatego do Rosji nie mogą od teraz trafiać samochody o napędzie hybrydowym bądź elektrycznym. Dodatkowo zakazano eksportu wszystkich samochodów z silnikami o pojemności powyżej 1,9 litra – zarówno nowych, jak i używanych. Do UE nie można od teraz importować rosyjskich wyrobów ze stali i żelaza, a także jakichkolwiek wyrobów z innych państw, jeżeli zawierają one surowce z Rosji.

Inne ważne sankcje to chociażby formalny zakaz transportu rosyjskiej ropy przez rurociąg Przyjaźń, zakaz wjazdu na teren UE przyczep i naczep z Rosji, zakaz wpływania do unijnych portów tankowców podejrzanych o załadunek na morzu rosyjskiej ropy lub paliwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie