Smart kończy produkcję Forfour. Wkrótce marka rozpocznie nowy rozdział

Smart kończy produkcję Forfour. Wkrótce marka rozpocznie nowy rozdział

Smart Forfour kończy swoją karierę
Smart Forfour kończy swoją karierę
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Filip Buliński
03.01.2022 09:27, aktualizacja: 10.03.2023 14:27

Mały, sympatyczny i od niedawna wyłącznie elektryczny model Smarta przechodzi do historii. 4-drzwiowy Forfour pożegnał się ze słoweńską fabryką i chwilowo nie doczeka się bezpośredniego następcy. Ale firma już szykuje nowy rozdział.

Jak donosi portal Electrive, Smart zakończył pod koniec grudnia 2021 r. produkcję swojego większego modelu Forfour. W historii samochodu można wyróżnić trzy rozdziały – najpierw był autem segmentu B, dzieląc podzespołu z Mitsubishi Coltem, aby w drugiej generacji skurczyć się do segmentu A, zyskać nietypowy jak na tę klasę, napęd na tylne koła i stać się technicznym bliźniakiem Renault Twingo. Ostatnim etapem było przestawienie całej marki na napęd elektryczny, co zaowocowało przemianowaniem na EQ Forfour.

Wycofanie z rynku Forfour jest jednym z etapów wygaszania dotychczasowej oferty modelowej marki i rozpoczęcia nowego rozdziału. W sprzedaży utrzymuje się jeszcze EQ Fortwo, jednak najprawdopodobniej i z nim wkrótce się pożegnamy. Producent zamierza co prawda zostać w sferze elektrycznych aut, ale nie będą one już miały tak kieszonkowego rozmiaru, jak dotychczas.

Zapowiedź przyszłości mogliśmy oglądać podczas targów IAA, gdzie zaprezentowano nowy prototyp pod nazwą Concept No.1. Jest on owocem współpracy z Geely, z którym Smart wszedł w spółkę joint venture, wykorzystując m.in. płytę podłogową chińskiego koncernu.

Patrząc na to, jak współpraca z Geely wyszła Volvo na dobre, można się spodziewać, że podobnie będzie także ze Smartem. Kiedy możemy spodziewać się produkcyjnej wersji wspomnianego prototypu? Tego jeszcze nie wiadomo, ale być może dalsze szczegóły poznamy w tym roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)