Tesla Cybertruck z akcją serwisową. Nakładka może zaklinować pedał gazu

Plastikowa nakładka w Cybertrucku może odpaść z pedału gazu i go zaklinować
Plastikowa nakładka w Cybertrucku może odpaść z pedału gazu i go zaklinować
Źródło zdjęć: © Tesla, YouTube | The Verge
Kamil Niewiński

22.04.2024 20:08, aktual.: 22.04.2024 20:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właściciele Cybertrucków zdecydowanie nie mają łatwego życia. Nowe dziecko Tesli zostało objęte akcją serwisową, która dotyczy wszystkich wyprodukowanych egzemplarzy. Mały błąd produkcyjny może generować śmiertelne niebezpieczeństwo.

Zablokowany pedał gazu, z którym nie da się nic zrobić, to scenariusz rodem z sennego koszmaru. Chociaż oczywiście da się usłyszeć o tego typu sytuacjach, są to wydarzenia niezwykle sporadyczne. Gorzej, jeśli do podobnego scenariusza może doprowadzić wada konstrukcyjna auta. Tak też jest niestety w przypadku Tesli Cybertruck.

Już dobre kilka tygodni temu do sieci zaczęły trafiać nagrania przedstawiające usterki pedału gazu. Okazało się, że nałożona na niego plastikowa nakładka może poluzować się lub odpaść, a tym samym zaklinować się nad obiciem, blokując powrót pedału do wyjściowej pozycji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie trzeba chyba tłumaczyć, jak niebezpieczna może być to sytuacja, chociaż usterka na pierwszy rzut oka może wydawać się błaha. W mediach społecznościowych sprawa ta zaczęła zbierać spore zasięgi, dlatego też konieczna była stanowcza reakcja. Zdecydował się na nią amerykański urząd ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego.

NHTSA potwierdziła istnienie tej usterki, ogłaszając przy okazji rozpoczęcie akcji serwisowej. Łącznie dotyczy ona 3 878 egzemplarzy wyprodukowanych pomiędzy 13 listopada 2023 r. a 4 kwietnia 2024 r. Ogólnie rzecz ujmując — akcją objęto każdego wypuszczonego już na rynek Cybertrucka.

Jak donosi portal "Motor1", powodem takiego zachowania nakładki było wykorzystanie mydła jako smaru w procesie łączenia jej z pedałem gazu. Chociaż ułatwiało to dopasowanie plastikowego elementu, przez wspomniane mydło nie przylegał on odpowiednio do samego pedału. To zaś zwiększało szansę na jego odklejenie się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tesla recalls all 3,878 Cybertrucks over faulty accelerator pedal. #Tesla

W nowych egzemplarzach Tesla zmieniła sposób montażu nakładki, a wykorzystanie mydła tłumaczono wprowadzeniem "nieautoryzowanej zmiany" na linii produkcyjnej. W celu wyeliminowania problemu we wcześniejszych partiach konieczna jest jednak wizyta w serwisie.

Szczęściem w nieszczęściu jest jednak fakt, że Cybertruck ma fabryczne zabezpieczenie na wypadek zaklinowania się pedału gazu. Jeśli kierowca naciśnie w takiej sytuacji hamulec, samochód zignoruje reakcję ze strony układu silnikowego i zatrzyma pojazd. NHTSA postanowiła to zresztą podkreślić w swoim raporcie.

— Naciśnięcie pedału hamulca powoduje zmniejszenie momentu obrotowego napędu, także w momencie, gdy zarówno pedał hamulca, jak i pedał przyspieszenia są wciśnięte. Dalsze naciskanie pedału hamulca spowoduje zatrzymanie pojazdu tak szybko, jak gdyby pedał gazu nie był wciśnięty — radzi właścicielom Cybertrucka urząd.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)