Volkswagen zainwestuje w... kopalnie. Ma to pomóc w produkcji baterii

Volkswagen Auto Group
Volkswagen Auto Group
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Volkswagen
Kamil Niewiński

14.04.2023 11:51, aktual.: 14.04.2023 17:32

Koncern Volkswagena ma w planach zostać światowym liderem produkcji baterii do samochodów elektrycznych. By uzyskać jak największą moc przerobową i niezależność, planuje inwestycje w kopalnie.

Coraz większa popularność samochodów elektrycznych, a także plany dotyczące końca silników spalinowych zmuszają producentów do poszukiwania nowych rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie nie tylko zwiększenie produkcji elementów do aut napędzanych prądem, ale również zmniejszenie kosztów tego procesu. Volkswagen szuka rozwiązania w całkiem nieoczywistych miejscach.

Thomas Schmall, szef ds. technologii koncernu VAG przyznał w rozmowie z ANEurope, że obecnie największym problemem jest dostępność surowców potrzebnych do wytwarzania akumulatorów. To właśnie dlatego Niemcy mają w planach zwiększyć nakłady na inwestycje u źródła i przeznaczyć niemałe środki na tworzenie… własnych kopalni, dzięki którym wszelkie materiały będą trafiały bezpośrednio do nich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Volkswagen oraz PowerCo – firma odpowiedzialna za produkcję baterii do samochodów tego koncernu – chcą stać się czołowymi producentami baterii na świecie. Inwestycje we własne kopalnie mają pozwolić na zaspokojenie połowy zapotrzebowania Grupy Volkswagena na akumulatory. Dodatkowo PowerCo ma współpracować z innymi markami, jak będzie to wyglądało w przypadku Forda. 

W opozycji do planów Volkswagena stoi zaś BMW. Bawarczycy wbijają wręcz szpilkę w rywali zza miedzy, twierdząc, że inwestowanie we własne kopalnie nie jest dobrą decyzją. BMW ma raczej w planach stawianie na recykling oraz projekty, które będą w stanie pochwalić się świetną efektywnością i wydajnością. Odzyskiwanie materiałów ze zużytych baterii ma pozwolić na znaczne ograniczenie kosztów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)