Hyundai Ioniq 5 zapowiedziany. To początek elektrycznej serii

Hyundai Ioniq 5 zapowiedziany. To początek elektrycznej serii

Ioniq 5 zapowiada się obiecująco.
Ioniq 5 zapowiada się obiecująco.
Źródło zdjęć: © mat. prasowe
Aleksander Ruciński
13.01.2021 09:00, aktualizacja: 13.03.2023 10:16

Hyundai Ioniq 5 w produkcyjnym wydaniu doczekał się oficjalnej zapowiedzi, zgodnie z którą powinniśmy spodziewać się debiutu już w lutym 2021 roku. Będzie to pierwsze auto marki oparte na nowej platformie, która posłuży całej rodzinie elektrycznych modeli.

Hyundai zapowiedział nową, elektryczną serię Ioniq już w 2020 roku. Zgodnie z planami koreańskiego producenta przyszłe konstrukcje zasilane prądem będą oparte na tej samej architekturze. To zaprojektowana od podstaw platforma E-GMP. Jako pierwszy wykorzysta ją Ioniq 5.

To nic innego, jak elektryczny kompakt zapowiedziany wcześniej konceptem 45 EV. Sądząc po wizualizacjach, wersja produkcyjna może być bardzo podobna do studyjnej. Oznacza to nowoczesne, ostre i zdecydowane kształty z wysoko poprowadzoną linią okien i zauważalnie ściętym tyłem.

Na szczególną uwagę zasługuje pikselowe oświetlenie LED, które szczególnie z tyłu przywodzi na myśl wyświetlacze sprzed kilku dekad. Ten ciekawy akcent retro z pewnością pozwoli wyróżnić się z tłumu. Co warte odnotowania, nie zabraknie tu także cyfrowych lusterek, czyli kamer zamiast standardowych szkieł. Spodziewam się też minimalistycznego wnętrza.

Hyundai IONIQ 5 Ultimate Camping | Teaser 1 – Cooking

Technikalia robią wrażenie. Hyundai chwali się możliwością wyjątkowo szybkiego ładowania. Korzystając z mocnych urządzeń, zyskamy 100 km zasięgu w zaledwie 5 minut. Na austriackiej stronie producenta pojawiły się też pierwsze dane dotyczące osiągów. Dzięki napędowi na 4 koła i łącznej mocy 313 KM pierwsza setka ma pojawiać się na liczniku już po 5,2 sekundy. A wszystko to przy obiecywanym zasięgu na poziomie 450 km.

Więcej szczegółów powinniśmy poznać już w lutym. To jedna z najważniejszych premier koreańskiej marki, która wyznaczy kierunek przyszłym propozycjom opartym na tej samej platformie i najprawdopodobniej zauważalnie przyczyni do rozwoju elektromobilności.

Obraz
© mat. prasowe
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)