Ionity szykuje trzecią stację w Polsce. Lokalizacja już jest widoczna na mapie

Ionity szykuje trzecią stację w Polsce. Lokalizacja już jest widoczna na mapie

W Europie działa już ponad 300 superszybkich stacji Ionity
W Europie działa już ponad 300 superszybkich stacji Ionity
Źródło zdjęć: © Fot. Mariusz Zmysłowski
Michał Zieliński
18.02.2021 12:06, aktualizacja: 13.03.2023 10:07

Konsorcjum Ionity zdradziło, gdzie powstanie ich trzecia stacja w Polsce. Kierowcy podróżujący autostradą A1 zyskają kolejne miejsce do superszybkiego naładowania auta elektrycznego. Nie wiadomo jednak, kiedy to się stanie.

Mapa stacji Ionity dostępna na stronie producenta od jakiegoś czasu wskazuje na dwa punkty w Polsce. Jeden znajduje się przy autostradzie A2, tuż przy granicy niemiecko-polskiej. Drugi w okolicach Kutna, przy autostradzie A1. Teraz wiemy, że konsorcjum planuje trzecią stację. Stanie przy autostradzie A1 na MOP Olsze na północy kraju.

Podobnie jak pozostałe lokalizacje, i ta jest oznaczona białym kolorem. Oznacza to, że stacja jest w budowie. Kiedy zostanie oddana do użytku? Tego Ionity na swojej stronie nie zdradza. W przypadku dwóch pierwszych miejsc mówi się o połowie 2021 roku, ale można założyć, że na trzeci obiekt trzeba będzie poczekać znacznie dłużej.

Łatwo jednak domyślić się, co tam znajdziemy. Jak przystało na Ionity, powinna to być stacja z przynajmniej 4 ładowarkami o mocy do 350 kW. Co prawda żadne auto na rynku nie jest w stanie wykorzystać pełnego potencjału urządzenia, ale liczby i tak robią wrażenie. Akumulator w Porsche Taycanie będzie można naładować od 5 do 80 proc. w 22,5 min, korzystając z maksymalnie 270 kW. Kierowcy BMW iX3 będą potrzebowali 34 min na doładowanie do 80 proc. (maksymalnie 175 kW).

Wiemy też, ile przyjdzie zapłacić za ładowanie na Ionity. Polski cennik wskazuje na 3,5 zł/1 kWh, czyli dla niektórych użytkowników będą to najdroższe stacje w kraju. Trzeba jednak pamiętać, że kierowcy aut producentów, którzy są członkami konsorcjum, mogą korzystać z preferencyjnych stawek. Przykładem jest tu usługa Volkswagen WeCharge, która w przypadku abonamentu WeCharge Plus za 80 zł miesięcznie pozwala obniżyć cenę do 1,39 zł/1 kWh, lub BMW Charge, która w ramach opcji Ionity Plus za 56 zł miesięcznie obniża cenę do 1,40 zł/1 kWh.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)