Ładowanie w Monachium będzie droższe nawet o 80 proc. Zła wiadomość dla kierowców elektryków

Ładowanie w Monachium będzie droższe nawet o 80 proc. Zła wiadomość dla kierowców elektryków

Ładowanie w Monachium zauważalnie podrożeje
Ładowanie w Monachium zauważalnie podrożeje
Źródło zdjęć: © fot. Michał Zieliński
Aleksander Ruciński
18.02.2022 09:10, aktualizacja: 10.03.2023 14:16

Koszty ładowania samochodów elektrycznych w Monachium zauważalnie wzrosną po 1 kwietnia 2022 roku. To wynik decyzji lokalnego operatora, który twierdzi, że nie może pozostać bierny na wzrost cen prądu i inflację.

O planowanych podwyżkach informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), która powołuje się na dziennik Abendzeitung Muenchen. Jak się okazuje, SWM - sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych, 17 lutego 2022 roku wystosowała komunikat, w którym informuje o planowanych podwyżkach w Monachium.

Przedstawiciele SWM wyjaśnili, że nie są w stanie dłużej funkcjonować przy obecnych kwotach, a "ceny energii i ogólny wzrost kosztów sprawiają, że konieczna jest regulacja już teraz". Podwyżki, które mają obowiązywać od 1 kwietnia 2022 roku, będą znaczące.

Na stacjach ładowania AC cena wzrośnie z 0,38 do 0,49 euro za kWh, a na stacjach DC z 0,38 do 0,69 euro, co przy sesji ładowania wykorzystującej np. 50 kWh oznacza wzrost z 19 do 34,5 euro. To z pewnością kwoty, które będą mocno odczuwalne dla portfela. Trzeba jednak zaznaczyć, że dotychczasowe stawki w Monachium były jednymi z najniższych i dopiero teraz zbliżą się do krajowego standardu.

Mimo to decyzja SWM spotkała się z krytyką Partii Ekologiczno-Demokratycznej (OeDP), która otwarcie mówi o "szoku cenowym" i domaga się od władz miasta działań w tej sprawie. "Monachium od dziesięcioleci przekracza limity zanieczyszczeń powietrza, określane przez przepis unijne" - mówi radny Tobias Ruff, cytowany przez PAP.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)