Polak stworzył "latający samochód". Pojazd jest już w sprzedaży

Jednym z twórców osobliwego pojazdu jest Polak
Jednym z twórców osobliwego pojazdu jest Polak
Źródło zdjęć: © Jetson

30.04.2023 10:55, aktual.: 30.04.2023 13:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten pojazd przez wielu nazywany jest "latającym samochodem". Może być to kwestia sporna, bo Jetson One wygląda bardziej jak osobowy dron, ale ilu ludzi, tyle opinii. Niemniej jednak projekt, za którym stoi m.in. polski inżynier, jest bardzo interesujący.

Jetson One ma bardzo unikatowy wygląd. Na pierwszy rzut oka wygląda jak połączenie drona i bolidu Formuły 1. W kokpicie jest wygodny kubełkowy fotel i dwa joysticki. Jeden służy do podnoszenia i opuszczania pojazdu, a drugi manewruje do przodu i do tyłu oraz w lewo i w prawo. Współzałożyciel i szef działu innowacji firmy Jetson, Tomasz Patan, stwierdził, że obsługa maszyny jest tak prosta, że każdy może nauczyć się nią latać w kilka minut.

Jetson ONE - Official Launch

Pojazd jest w pełni elektryczny, z akumulatorem schowanym pod fotelem kubełkowym pilota, który jest wykonany z włókna węglowego i kevlaru. Jetson One ma wystarczającą liczbę silników, aby mógł pozostać w locie nawet po awarii jednego z nich. GPS na górze i lidar na dole zapewniają funkcję automatycznego lądowania. W przypadku poważnej awarii pomóc ma natomiast wbudowany spadochron. Osiem śmigieł jest rozłożonych na czterech ramionach, które można złożyć, co ułatwia przechowywanie i transport.

Jetson One został zaprojektowany tak, aby spełniał wymagania Federalnej Administracji Lotnictwa dotyczące ultralekkiego pojazdu, co oznacza, że ​​można nim latać bez licencji pilota w USA. Czas takiego lotu będzie wynosić maksymalnie 20 minut. Hybrydę bolidu i drona można kupić za 98 tys. dolarów. Choć maszyna jest wciąż w fazie testów, to władze firmy chwalą się, że mają już setki zamówień w przedsprzedaży.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)