Porsche szuka inwestorów. Planuje budowę gigafabryki baterii

Porsche Taycan 4S Sport Turismo w Finlandii
Porsche Taycan 4S Sport Turismo w Finlandii
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Mariusz Barwiński
Kamil Niewiński

26.07.2023 19:33, aktual.: 26.07.2023 19:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Porsche coraz mocniej stawia na elektromobilność. Kolejnym tego przykładem są najświeższe doniesienia medialne, według których producent samochodów szuka kontrahenta, z którym mógłby stworzyć gigafabrykę akumulatorów.

Porsche bardzo poważnie podchodzi do przyszłości w intensywnie zmieniającym się świecie czterech kółek. Oczywiście ogromną uwagę przykuwają prace Niemców nad paliwami syntetycznymi, które teoretycznie mogłyby wejść do użytku w Unii Europejskiej w 2035 r., na co zresztą Porsche naciska. Nie sposób jednak nie podążać za trendami rynkowymi i nie stawiać również na samochody elektryczne.

Porsche planuje, że do 2030 r. aż 80 proc. sprzedawanych przez markę egzemplarzy aut będzie napędzana właśnie jednostkami elektrycznymi. By jednak móc zapewnić sobie niezależność, konieczne jest zbudowanie swojej własnej bazy podzespołów. To między innymi dlatego w maju 2023 r. Porsche ostatecznie dopięło formalności związanych z przejęciem firmy Cellforce trudniącej się właśnie produkcją wysokowydajnych baterii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

To właśnie w ramach grupy Cellforce producent ma planować budowę nowej gigafabryki, która miałaby być zdolna do produkcji baterii o łącznej mocy 10-20 GWh rocznie. Jak przyznaje dla Reutersa dyrektor finansowy marki Lutz Meschke, koszt budowy takiego zakładu miałby wynieść 2-3 miliardy euro, a rozważanymi lokalizacjami są Europa, USA oraz Kanada, z czego dwie ostatnie opcje wydają się kuszące z uwagi na ceny energii.

W 2024 r. zakończy się budowa pierwszej fabryki baterii Porsche, która zlokalizowana jest z niemieckiej miejscowości Weissach. Już teraz wiadomo jednak, że potrzebna będzie kolejna, większa placówka. Na razie trwać mają rozmowy z potencjalnymi inwestorami – zarówno tymi, którzy mają dostarczyć zastrzyk finansów, jak i tymi oferującymi miejsce na budowę nowego zakładu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)