Toyota szykuje SUV-a, który pojedzie tylko na prądzie. Premiera elektryka już w kwietniu

Toyota szykuje SUV‑a, który pojedzie tylko na prądzie. Premiera elektryka już w kwietniu

O tu, pod tą płachtą, jest elektryk od Toyoty, który nie jeździ na wodór
O tu, pod tą płachtą, jest elektryk od Toyoty, który nie jeździ na wodór
Źródło zdjęć: © Fot. Materiały prasowe/Toyota
Michał Zieliński
16.03.2021 11:49, aktualizacja: 13.03.2023 10:00

Targi motoryzacyjne w 2021 roku i premiera auta elektrycznego od Toyoty brzmią równie zaskakująco, ale obie te rzeczy będą miały miejsce w kwietniu. Na salonie w Szanghaju Japończycy pokażą swojego nowego elektryka. Wiemy, że będzie średniej wielkości SUV-em.

Zwykło się przyjmować, że Toyota w świecie elektromobilności udziela się w temacie hybryd oraz aut wodorowych. Tymczasem Japończycy nie zamykają się na inne rozwiązania. Już teraz oferują w Chinach elektryczną wersję C-HR-a, a na swoją premierę czeka pierwszy model stworzony od podstaw jako BEV. I to jego zobaczymy w Szanghaju.

Tutaj małe wyjaśnienie. Samochodowy wodorowe, jak np. Toyota Mirai, też są autami elektrycznymi. Tam energia przetrzymywana jest w formie wodoru, natomiast nowość od Toyoty będzie używała w tym celu akumulatorów, tak jak np. Volkswagen ID.3 czy wszystkie modele Tesli. To właśnie tego typu wozy określane są jako BEV, z ang. "battery electric vehicle" ("pojazd elektryczny z zasilaniem akumulatorowym").

Na targach samochodowych Shanghai Motor Show 2021 producent zaprezentuje więc BEV-a w postaci średniej wielkości SUV-a opartego o architekturę e-TNGA. Zapowiedzi tego auta pojawiły się już w grudniu 2020 roku. Wtedy dowiedzieliśmy się, że płyta powstała specjalnie z myślą o elektrykach wyłącznie na prąd, a nowy model będzie pierwszym z gamy samochodów tego typu.

Japończycy nie zdradzają więcej szczegółów. Ba, z opisu platformy e-TNGA nie można nawet wynioskować, która oś będzie napędzana. Architektura pozwala bowiem na stosowanie zarówno napędu na przód, na tył, jak i na wszystkie koła, a także akumulatorów o różnej pojemności. Toyota zapowiada jednak atrakcyjną stylistykę i emocjonujące wrażenia z jazdy, czyli coś, na co mocno stawia nacisk w swoich najnowszych modelach.

Salon samochodowy w Szanghaju rozpocznie się od dwóch dni dla prasy (19-20 kwietnia), a następnie wystawa zostanie otwarta dla publiczności i potrwa od 21 do 28 kwietnia. Wtedy powinniśmy dowiedzieć się wszystkiego o elektrycznej toyocie.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)