Toyota zapowiada elektryczny model. Crossover dostanie nową płytę podłogową

Toyota zapowiada elektryczny model. Crossover dostanie nową płytę podłogową

Szkic pierwszego elektrycznego modelu Toyoty (fot. Toyota)
Szkic pierwszego elektrycznego modelu Toyoty (fot. Toyota)
Mateusz Żuchowski
07.12.2020 08:10, aktualizacja: 13.03.2023 10:23

Toyota już za kilka miesięcy zaprezentuje swój pierwszy w pełni elektryczny model. Opracowany od podstaw z myślą o europejskim rynku crossover będzie pierwszym z całej gamy nowych konstrukcji opartych o opracowaną samodzielnie przez Japończyków płytę podłogową e-TNGA.

TNGA to modułowa platforma, na którą od 2015 roku przesiadają się kolejno wszystkie modele Toyoty, od miejskiego Yarisa, przez hybrydowego Priusa, po siedmioosobowego SUV-a Highlander. Teraz japoński koncern obwieszcza powstanie nowego rozwinięcia tej konstrukcji dla modeli czysto elektrycznych: e-TNGA.

Jak poinformowali mnie przedstawiciele marki, do 2025 roku ma zostać zbudowanych na niej aż dziesięć modeli z napędem wyłącznie elektrycznym. Głównym motywatorem wydają się być coraz ostrzejsze normy emisji spalin w Unii Europejskiej, bo to właśnie tutaj zadebiutuje nowy crossover.

Grafika platformy e-TNGA ukazująca rozmieszczenie podzespołów (fot. Toyota)
Grafika platformy e-TNGA ukazująca rozmieszczenie podzespołów (fot. Toyota)

Póki co sam producent oficjalnie zaprezentował tylko grafikę z sylwetką modelu. Trochę więcej o aucie opowiedział zaproszonym na wirtualną konferencję mediom dyrektor Toyoty ds. produktu i marketingu na rynek europejski Andrea Carlucci. Jak zapowiada, będzie to SUV klasy średniej o rozmiarach porównywanych do RAV4. Według niego z płyty e-TNGA będą korzystały również przyszłe modele Subaru.

Za największy atut elektrycznego programu koncernu Toyoty uważa się właśnie nową płytę podłogową. Jej segmentowa konstrukcja pozwala rozwijać równolegle zróżnicowane modele: wszelkiej wielkości i przeznaczenia, z napędem na oś przednią, tylną lub cztery koła.

Elektryczne modele koncernu będą budowane w opracowanej specjalnie do tego celu, funkcjonującej od 2018 roku fabryce aut elektrycznych Toyoty zlokalizowanej w Japonii. Więcej informacji o nowym modelu ma pojawić się na przestrzeni najbliższych miesięcy.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)