Pierwsza stacja tylko dla aut elektrycznych została otwarta w Zielonej Górze

Pierwsza stacja tylko dla aut elektrycznych została otwarta w Zielonej Górze

5 stacji ładowania jest gotowych do przyjmowania klientów całą dobę, przez 7 dni w tygodniu.
5 stacji ładowania jest gotowych do przyjmowania klientów całą dobę, przez 7 dni w tygodniu.
Źródło zdjęć: © fot. lubuskie.pl
Aleksander Ruciński
07.02.2020 12:53, aktualizacja: 13.03.2023 13:30

Pięć punktów ładowania, vip room i kawiarnia to atrakcje, które umilą życie kierowcom aut elektrycznych, którzy przyjadą na pierwszą w Polsce stację dedykowaną wyłącznie samochodom elektrycznym. Taki obiekt otwarto właśnie w Zielonej Górze. Pomysłodawcy zapowiadają, że podobnych punktów będzie więcej.

Pierwsza w Polsce stacja dla aut elektrycznych stanęła w Nowym Kisielinie, który jest jednym z sołectw Zielonej Góry. Miejsce nieprzypadkowe, gdyż właśnie tam swoją siedzibę ma firma Ekoenergetyka Polska, będąca jednym z wiodących producentów stacji ładowania wykorzystywanych w całej Europie. Teraz taki obiekt powstał również w naszym kraju. Jest pierwszym, lecz zapewne nie ostatnim miejscem w pełni dedykowanym obsłudze pojazdów elektrycznych.

Do dyspozycji kierowców jest 5 punktów ładowania różniących się mocą - od 50 do 150 kW. Co ważne, niebawem dołączy do nich kolejne, szybkie urządzenie pozwalające zasilać baterie mocą 350 kW. Warto zauważyć, że 1 kWh jest tańsza niż w przypadku najpopularniejszych operatorów w Polsce - kosztuje 1,59 zł. Oznacza to, że ładując do pełna np. Audi e-tron z baterią o pojemności 95 kWh zapłacimy około 150 zł.

Sam proces ładowania w zależności od możliwości ładowanego pojazdu, czy wybranej ładowarki może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Czas ten kierowcy mogą spędzić w kawiarni, barze lub dedykowanym vip roomie. Wszystkie te atrakcje znajdują się na terenie obiektu i są otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Pomysłodawcy i wykonawcy z firmy Ekoenergetyka podkreślają, że szczególnie zależało im na komforcie kierowców, których zdecydowana większość dotychczas skazana była na korzystanie z ładowarek przy stacjach benzynowych czy na parkingach centrów handlowych, gdzie zazwyczaj panuje spory tłok, a liczba chętnych do ładowania przewyższa liczbę ładowarek.

Obraz
© fot. lubuskie.pl

Korzystanie z pierwszej stacji dedykowanej pojazdom na prąd ma być przyjemniejsze i przede wszystkim łatwiejsze niż na innych obiektach. Sześciu pracowników obecnych na miejscu służy pomocą i doradza klientom, którzy nie zawsze dobrze radzą sobie z obsługą procesu ładowania.

Co ważne, w planach są kolejne takie obiekty w innych zakątkach kraju, które z pewnością w dużym stopniu przyczynią się do rozwoju elektromobilności i uczynią korzystanie z aut elektrycznych bardziej przystępnym.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)