Warszawa porządkuje kwestię elektrycznych hulajnóg. Będzie zakaz wjazdu

Warszawa porządkuje kwestię elektrycznych hulajnóg. Będzie zakaz wjazdu

Elektryczne hulajnogi są pomocnym środkiem transportu w mieście. Kłopot w tym, że do tej pory nie było żadnych zasad ich używania
Elektryczne hulajnogi są pomocnym środkiem transportu w mieście. Kłopot w tym, że do tej pory nie było żadnych zasad ich używania
Źródło zdjęć: © Wojtek Laski/East News
Tomasz Budzik
13.05.2021 12:04, aktualizacja: 10.03.2023 15:48

Koniec z zostawianiem hulajnóg w losowym miejscu i jazdą po dowolnej części miasta. Warszawa wprowadza zasady dotyczące użytkowników tych pojazdów. Nie wszyscy będą zadowoleni.

W czwartek 20 maja 2021 r. w życie wchodzą nowe przepisy, które wreszcie określą zasady dotyczące korzystania z elektrycznych hulajnóg. Władze Warszawy postanowiły nie czekać i już opracowały zasady, jakich będą musieli trzymać się zarówno hulajnogiści, jak i operatorzy wypożyczalni tych pojazdów.

Przede wszystkim zgodnie z nowymi przepisami elektryczne hulajnogi nie będą mogły poruszać się szybciej niż 20 km/h. W związku z tym władze miasta oczekują, że do takiej właśnie wartości zostaną ograniczone parametry hulajnóg, które można w stolicy wypożyczyć. Co więcej, wjazd elektrycznymi hulajnogami na Stare Miasto ma być zabroniony. Warszawskie władze chcą, by operatorzy systemów wypożyczania takich pojazdów na minuty sprawili, by nie działały one w tym rejonie, a także, by nie dało się ich tam zwrócić, kończąc tym samym okres wypożyczenia.

Określone mają zostać również rejony, w których będzie można pozostawiać hulajnogi. Mają one być zlokalizowane przy stojakach rowerowych. Zgodnie z nowymi przepisami w razie braku wyznaczonego miejsca hulajnogę będzie można zaparkować na chodniku tylko przy jego krawędzi, równolegle do jego przebiegu. Nieprawidłowo pozostawione hulajnogi będą mogły zostać odholowane na koszt właściciela. Maksymalna stawka ma wynosić 123 zł za odholowanie i 23 zł za każdą dobę pozostawania na strzeżonym parkingu. Na razie Warszawa nie określiła jeszcze tej stawki.

Władze stolicy szybko zareagowały na wejście w życie nowych przepisów. Można się spodziewać, że podobne rozwiązania z czasem pojawią się również w wielu innych miastach. Czasy dowolności w używaniu elektrycznych hulajnóg właśnie przechodzą do przeszłości.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)