20 maja wchodzą w życie przepisy o elektrycznych hulajnogach. Koniec z jazdą po alkoholu

20 maja wchodzą w życie przepisy o elektrycznych hulajnogach. Koniec z jazdą po alkoholu

Taka jazda od 20 maja będzie już zakazana
Taka jazda od 20 maja będzie już zakazana
Źródło zdjęć: © NurPhoto / Getty Images
Tomasz Budzik
28.04.2021 14:16, aktualizacja: 10.03.2023 15:51

W czwartek 20 maja zaczną obowiązywać zmienione przepisy dotyczące między innymi elektrycznych hulajnóg. Jednocześnie skończy się okres zupełnej dowolności, bo dziś bezkarnie można ich używać nawet po spożyciu alkoholu.

Wreszcie będzie (jakiś) porządek

Co jest gorsze od chybionych przepisów? Chyba tylko zupełny ich brak. Tak właśnie jest obecnie z użytkowaniem elektrycznych hulajnóg. Policja i sądy od lat nie mogą ustalić, czy korzystające z nich osoby to piesi, czy raczej motorowerzyści. Z tego względu bez skrępowania można na nich jeździć po chodnikach, a nawet zupełnie bezkarnie po spożyciu alkoholu – przynajmniej póki nie spowoduje się wypadku. Niebawem jednak koniec wolnoamerykanki. Opublikowana 19 kwietnia w Dzienniku Ustaw nowelizacja wejdzie w życie po 30 dniach od tego momentu, a więc w czwartek 20 maja. Zmiany będą duże.

Zgodnie z zapisami nowelizacji hulajnoga elektryczna to "pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe". Dopuszczalna prędkość elektrycznej hulajnogi będzie wynosić 20 km/h. Oznacza to, że właściciele wielu nieco mocniejszych egzemplarzy nie będą mogli zgodnie z prawem wykorzystywać pełni ich możliwości. Nie będzie też wolno hulajnogą elektryczną nikogo przewozić, a także transportować ładunku czy zwierzęcia.

Od 20 maja 2021 r. kierujący hulajnogą będą musieli poruszać się ścieżką rowerową lub drogą dla rowerów, o ile taka jest wyznaczona w kierunku, w którym chce poruszać się lub skręcić. Użytkownikom elektrycznych hulajnóg będzie wolno korzystać ze śluz dla rowerów wyznaczonych na skrzyżowaniach.

W razie poruszania się po drodze dla rowerzystów i pieszych użytkownik hulajnogi będzie zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustępowania pierwszeństwa pieszym. Co ważne, po chodniku trzeba będzie poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Użytkownik hulajnogi elektrycznej będzie mógł jechać chodnikiem, kiedy ten "jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów".

Z kolei jeśli ograniczenia nie będą pozwalały na poruszanie się po jezdni z prędkością wyższą niż 30 km/h, elektryczną hulajnogą trzeba będzie poruszać się po ulicy. W praktyce oznacza to, że tak właśnie od 20 maja będzie jeździło się w strefach zamieszkania.

Od 20 maja z elektrycznych hulajnóg nie będą mogli korzystać wszyscy. Nowe przepisy określają, że żadnych wymogów nie będzie tylko wobec osób dorosłych. Minimalnym wiekiem użytkownika takiego pojazdu będzie 10 lat. Osoba niepełnoletnia będzie musiała jednak posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T. Tylko w strefie zamieszkania osoba niepełnoletnia lub dziecko poniżej 10. roku życia będzie mogło jeździć elektryczną hulajnogą – ale pod opieką osoby dorosłej.

Nowe kary

Nowelizacja wprowadza również nowe kary dla osób korzystających m.in. z elektrycznych hulajnóg. Za jazdę chodnikiem z prędkością większą niż prędkość pieszych i nieustępowanie im pierwszeństwa będzie grozić kara grzywny lub nagany. W praktyce będzie to więc od 20 do 5000 zł. Rozpiętość kwot jest ogromna, ale nie należy podejrzewać, by w razie czego policja karała użytkowników hulajnóg surowiej niż kierowców. Ci zaś za przekroczenie prędkości o 20 km/h płacą 100 zł.

Nowelizacja uznaje elektryczne hulajnogi za pojazdy, wobec czego obowiązywać będzie zakaz korzystania z nich w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu. Osoba jadąca elektryczną hulajnogą, która zignoruje ten zakaz, będzie odpowiadać jak rowerzysta – z art. 87 Kodeksu Wykroczeń. Grozić za to będzie grzywna i areszt, ale już nie utrata prawa jazdy.

Policjant, który przyłapie nietrzeźwego użytkownika elektrycznej hulajnogi, będzie mógł uniemożliwić mu dalszą jazdę. W praktyce oznacza to jej odholowanie. Ile to będzie kosztowało? Nowela podaje stawki: 123 zł za usunięcie z drogi oraz 23 zł za każdy dzień przechowywania.

Zgodnie z nowymi przepisami do wykonywania kontroli drogowej względem użytkowników hulajnóg elektrycznych uprawnieni będą również funkcjonariusze straży miejskiej czy gminnej. Będą oni mogli zatrzymać użytkownika hulajnogi elektrycznej, wylegitymować taką osobę i zakazać dalszej jazdy.

Nie tylko hulajnogi

Znowelizowane przepisy wprowadzą również inne zmiany. Przede wszystkim określono w nich pojęcie urządzenia transportu osobistego. To "pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego". W praktyce chodzi o elektryczne deskorolki czy pojazdy typu sagway.

Przepisy będą tu takie same jak w przypadku elektrycznych hulajnóg. Różnica występuje jednak w kwestii korzystania z urządzeń transportu osobistego po spożyciu alkoholu. W tym przypadku będzie obowiązywał art. 97 Kodeksu Wykroczeń. Oznacza to, że kara będzie łagodniejsza – grzywna (do 3000 zł) lub nagana. Przepisy nie przewidują jednak możliwości zastosowania aresztu.

Nowe przepisy będą dotyczyć też użytkowników rolek, deskorolek czy zwykłych hulajnóg. Taki sprzęt sportowy został nazwany urządzeniem wspomagającym ruch i zdefiniowany jako "urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni".

Osoby korzystające z podobnych urządzeń będą zobowiązane do poruszania się chodnikiem, drogą dla pieszych lub drogą dla rowerów. W strefie zamieszkania będzie można poruszać się po całej szerokości drogi, a użytkownik takiego sprzętu będzie miał pierwszeństwo przed pojazdami. Kierowcy samochodów będą więc tam musieli zawsze ustępować im pierwszeństwa.

Także osoby korzystające z urządzeń wspomagających ruch od 20 maja nie będą mogły z nich korzystać po spożyciu alkoholu. Za złamanie tego przepisu będzie groziła grzywna.

Uwaga kierowcy

Nowe przepisy będą wymagały od kierowców zachowywania większej ostrożności. Będą też kłopotliwe. W strefie zamieszkania kierowca będzie musiał zawsze ustąpić pierwszeństwa osobie na zwykłej hulajnodze, ale już względem osoby na elektrycznej hulajnodze ma zastosować regułę prawej ręki. Z kolei osobie na każdej z tych nowych kategorii pojazdów trzeba będzie ustępować pierwszeństwa na przejściach i podczas skręcania w drogę poprzeczną.

Jednocześnie pozostają jeszcze niedopowiedzenia. Jakimi parametrami będą musiały legitymować się elektryczne hulajnogi, by nie zostały uznane za motorowery elektryczne? Tego dokładnie jeszcze nie wiadomo. Resort transportu dopiero ma opracować odpowiednie rozporządzenie. Znowelizowana ustawa mówi jednak, że urządzenia wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2022 r. będą mogły nie spełniać warunków planowanego rozporządzenia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)