Ford Ranger

Ford Ranger to pick-up, który w Stanach Zjednoczonych jest produkowany od 1983 roku, a w Europie – od roku 1998. Mimo że amerykańska i europejska wersja Forda Rangera są do siebie podobne pod względem stylistyki nadwozia, to już ich dane techniczne mocno od siebie odbiegają.

  • Ford Ranger to auto osobowe typu pickup. Samochód produkowany jest od 1998 roku i dotychczas ukazał się w trzech generacjach. W 2015 roku, po czterech latach od premiery III generacji, Ford Ranger przeszedł gruntowny face lifting
  • Ford Ranger Wildtrak to wersja pickupa, posiadająca napęd 4x4. Ponadto, model ten wyposażony jest w elektroniczne systemy wspomagające, np: asystent ruszania ze wzniesienia, a także asystent zjazdu ze wzniesienia
  • Ford Ranger Wildtrak po gruntownym face liftingu z 2015 roku. Amerykański pickup uzyskał zmodernizowany pas przedni, w którym zmieniono: reflektory, maskę, osłonę chłodnicy i błotniki. Ponadto, odświeżony Ranger otrzymał całkowicie nową deskę rozdzielczą, a wśród systemów wspomagających, pojawiły się np: ostrzeganie przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu, czy adaptacyjny tempomat
  • Na zdjęciu Ford Ranger Wildtrak III FL. Rangery występowały w dwudrzwiowej i czterodrzwiowej wersji nadwozia pickup, a na swój pokład mogły zabrać od 2 do 4 osób. Auto na długość mierzy 5,36 metra, a jego rozstaw osi wynosi 3,23 metra
  • Ford Ranger jest pokaźnym i masywnym autem. Pojemność bagażnika w Rangerze wynosi 1210 litrów, a jego ładowność waha się między 1045 - 1336 kilogramów. Masa własna auta to aż ponad 2 tony (2155 kg)
  • Topowym dieslem, znajdującym się w ofercie Forda Rangera, to jednostka R5 3.2 TDCi Duratorq o mocy 190 KM
  • Odświeżone wnętrze Forda Rangera z 2015 roku
[1/7] Ford Ranger to auto osobowe typu pickup. Samochód produkowany jest od 1998 roku i dotychczas ukazał się w trzech generacjach. W 2015 roku, po czterech latach od premiery III generacji, Ford Ranger przeszedł gruntowny face liftingŹródło zdjęć: © [Zdjęcie](http://en.wheelsage.org/ford/ranger/101983/pictures/urtu9j/) użytkownika Porlamfer

Ford Ranger – najważniejsze informacje

W USA Ranger zastąpił w salonach Forda Couriera i od początku dobrze radził sobie na tamtejszym rynku. Mimo to firma Ford dość długo czekała na odpowiedni moment, by wprowadzić Rangera na rynek europejski. Stało się tak dopiero 15 lat od debiutu Forda Rangera w Stanach Zjednoczonych.

Co ciekawe Ranger to pierwszy pick-up w dziejach Forda, który trafił do Europy. Na tym rynku samochód współwystępuje z Mazdą BT-50, od której różni go w zasadzie tylko nazwa modelu i producenta. Pojazdy dzielą bowiem ze sobą zdecydowaną większość rozwiązań – zarówno technologicznych, jak i tych dotyczących samego designu.

Dodatkowo Ranger posłużył do stworzenia takich aut, jak Ford Explorer (pierwsze dwie generacje) czy Ford Bronco II.

Początkowo Ford Ranger w Europie nie cieszył się szczególnie dużym zainteresowaniem, jednak z czasem zaczęło się to zmieniać. W 2015 roku Ford Ranger został nawet najlepiej sprzedającym się pick-up'em na Starym Kontynencie.

Co ciekawe w 2013 roku firma Ford wyprodukowała dwa egzemplarze Rangera, które wzięły udział w słynnym Rajdzie Dakar. Samochody miały pod maską 5-litrowe silniki z 8 cylindrami, których moc wynosiła aż 350 koni mechanicznych. Oczywiście Fordy Rangery stworzone z myślą o Rajdzie Dakar charakteryzowały się też napędem na cztery koła.

Jednak w standardowych wersjach Forda Rangera dominują silniki Diesla o mocy od 125 do 190 KM i pojemności w zakresie 2,2-3,2 l. Ponadto "zwykłe" Fordy Rangery, które są dostępne w salonach, mają napęd na obie osie lub wyłącznie na tył.

Produkcja Forda Rangera odbywa się przede wszystkim w Tajlandii, ale też w Argentynie oraz Republice Południowej Afryki.

Ford Ranger - opinie

Ford Ranger jest chwalony przez kierujących za dobrą widoczność, a ponieważ jest wyposażany w mocne, wytrzymałe silniki, powinien okazać się zakupem na długie lata. Usterki oczywiście się w nim zdarzają, ale zwykle są to drobne, niegroźne defekty. Ford Ranger miewa np. problemy ze skrzynią biegów i systemem wentylacji. Wadę Forda Rangera dla niektórych może stanowić też stosunkowo głośna praca silnika.