Jak znaleźć najkorzystniejsze OC dla youngtimera?

Jak znaleźć najkorzystniejsze OC dla youngtimera?

Jak znaleźć najkorzystniejsze OC dla youngtimera?
Autokult Elektromobilność
02.07.2020 12:24, aktualizacja: 13.03.2023 13:08

Wystarczy dobrze rozejrzeć się po polskich ulicach i parkingach, aby zauważyć samochody, które były popularne na drogach 20, 30, a nawet 40 lat temu. Klasyczne pojazdy, które nie zasługują jeszcze na miano oldtimerów, mają swoich miłośników. Wielu właścicieli dostrzega także ich praktyczne zastosowanie. Jakie auta zasługują na miano youngtimerów i w jaki sposób wybrać dla nich korzystne ubezpieczenie OC?

Charakterystyka youngtimerów

Definicja youngtimera nie jest oczywista, a w każdym kraju kryteria przynależności wozów do tej grupy są nieco inne. W skrócie możemy stwierdzić, że youngtimery stanowią swego rodzaju pomost pomiędzy autami współczesnymi a klasycznymi, uznawanymi za pełnoprawne zabytki. Większość youngtimerów to samochody wyprodukowane co najmniej 20 lat temu, a najczęściej przed trzema lub czterema dekadami. Trudno jednak zaliczyć do tej grupy model pojazdu, który wciąż bardzo łatwo spotkać na drodze mimo dość zaawansowanego wieku.

Zakup youngtimera to najczęściej przemyślana decyzja, choć kierowcy decydują si ę na to z różnych pobudek. Część właścicieli tego typu pojazdów to po prostu miłośnicy danej marki, którzy nie wyobrażają sobie życia bez poczciwego Poloneza, sentymentalnie postrzeganego "malucha", kultowej dla wielu Hondy Civic z przełomu lat 80. i 90. czy wygodnego Mercedesa ze zbliżonego rocznika. Inni uważają, że starsze auta w odróżnieniu od współczesnych mają swoją duszę i unikalny styl, a jednocześnie wykazują ogromny potencjał, by w przyszłości stać się pełnoprawnymi klasykami. Niektórzy użytkownicy youngtimerów nie przepadają za elektroniką charakterystyczną dla nowoczesnych samochodów, a do pełni szczęścia wystarczy im znacznie prostsze technologicznie auto z lat 90., które dobrze sprawdzi się na krótszych trasach.

Youngtimer na żółtych tablicach

Niektóre wozy z pogranicza youngtimerów i oldtimerów mogą cieszyć się przywilejami ubezpieczeniowymi przewidzianymi dla aut zabytkowych. Ich właściciele powinni postarać się o żółte tablice zapewniające wieczysty przegląd oraz możliwość korzystania z krótkoterminowego OC. To idealne rozwiązanie dla właścicieli klasyków, którzy swoimi youngtimerami jedynie w cieplejszych miesiącach roku wybierają się na krótkie przejażdżki dla przyjemności i zloty motoryzacyjne.

Jednak aby auto otrzymało żółte tablice musi spełniać przynajmniej jeden z następujących warunków:

• samochód ma już przynajmniej 40 lat,

• ma przynajmniej 25 lat, ale zostanie przy tym uznany za unikatowy przez rzeczoznawcę,

• pojazd jest dobrem Kultury wpisanym do księgi inwentarzowej muzealiów.

Oprócz tego klasyk powinien przynajmniej w 75% zawierać oryginalne części.

Tradycyjne ubezpieczenie youngtimera

Samochody, które nie spełniają tych warunków, są objęte tradycyjnym obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Oznacza to w praktyce, że kierowca nie może skorzystać z jakichkolwiek przywilejów, nawet jeśli jego pojazd jest pod wieloma względami niezwykły. Czy ubezpieczenie youngtimera na standardowych zasadach jest drogie? Niekoniecznie. Co prawda w przypadku starszych aut z wyższym przebiegiem ubezpieczyciele dostrzegają podwyższone ryzyko wypadku, ale jeśli samochód nie charakteryzuje się dużą pojemnością silnika, cena powinna być atrakcyjna.

Warto pamiętać, że na zakup youngtimera najczęściej decydują się osoby zainteresowane motoryzacją, które jednocześnie są dobrymi, doświadczonymi kierowcami i należą do grup wiekowych zdecydowanie łagodniej postrzeganych przez ubezpieczycieli. Przy zniżce za bezszkodową jazdę sięgającej nawet 60% ubezpieczenie OC youngtimera to nierzadko zaledwie kilkaset złotych rocznie.

Szukamy najkorzystniejszej oferty OC

Najważniejsze, aby zapoznać się z jak największą liczbą ofert towarzystw ubezpieczeniowych, co ułatwi znalezienie najkorzystniejszej. Zakres OC jest w każdym towarzystwie identyczny, a nie licząc ewentualnych dodatkowych usług, przy wyborze należy kierować się opinią o danym ubezpieczycielu i ceną. Sprawdzonym sposobem na znalezienie korzystnej oferty jest przeglądanie bieżących rankingów ubezpieczeniowych, a przede wszystkim korzystanie z internetowych kalkulatorów, na przykład KioskPolis: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.

Auto z potencjałem na youngtimera to świetny sposób, aby rozpocząć swoją przygodę z klasykami. Ceny takich samochodów zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a jeśli zostaną wyremontowane i dobrze utrzymane, w przyszłości mogą sporo urosnąć. Satysfakcja z posiadania klasyka jest dla wielu fanów motoryzacji bezcenna!

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)