Kalifornia apeluje o oszczędne używanie aut elektrycznych. Przez upały brakuje prądu

Kalifornia apeluje o oszczędne używanie aut elektrycznych. Przez upały brakuje prądu

Upały nie są sprzymierzeńcem elektromobilności
Upały nie są sprzymierzeńcem elektromobilności
Źródło zdjęć: © licencja/GettyImages
07.09.2022 10:43, aktualizacja: 10.03.2023 13:38

Kalifornia – świeżo po przegłosowaniu zakazu sprzedaży aut spalinowych po 2035 r. – apeluje do kierowców elektryków o oszczędzanie. Przez upały nie wystarcza prądu.

Stan Kalifornia pod koniec sierpnia 2022 r. przyjął plan, który przewiduje zakaz sprzedaży nowych samochodów spalinowych na jego terenie po 2035 r.

Gorące godziny

Już klika dni później urzędnicy California Independent System Operator (ISO), który nadzoruje sieć elektryczną, zaapelowali do mieszkańców, by ci nie ładowali swoich samochodów podczas tzw. Flex Alerts (czyli od godz. 16:00 do 21:00) – informuje amerykańska telewizja CBS.

– Taka praktyka będzie dobrym treningiem dla właścicieli aut przed 2035 r., którzy mogą optymalnie ładować swoje auta także w ciągu dnia, ale nie po godzinie 16 – mówi dyrektor Instytutu Energii z Uniwersytetu Berkeley Severin Borenstein, cytowany przez CBS.

Jak dużo energii brakuje?

W weekend 3-4 września 2022 r. Kalifornia odnotowywała rekordowe upały przekraczające 40 st. Celsjusza. Borenstein powiedział, że takie temperatury zagrażają już i tak obciążonej sieci.

– Jeśli obliczymy, ile dodatkowej energii elektrycznej będziemy potrzebować do 2035 r., będzie to około 30 proc. – szacuje naukowiec.

Dodatkowe problemy nastręcza fakt, że już uruchomione stacje nie zawsze działają nawet po godzinach oznaczonych jako "Flex Alerts".

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)