Następca Lexusa LFA będzie elektrykiem z manualną skrzynią? Zasięg też zapowiada się nieźle

Następca Lexusa LFA będzie elektrykiem z manualną skrzynią? Zasięg też zapowiada się nieźle

Lexus Electrified Concept
Lexus Electrified Concept
Źródło zdjęć: © Autokult | Filip Buliński
Aleksander Ruciński
06.12.2022 10:21, aktualizacja: 06.12.2022 16:00

Lexus Electrified Sport Concept pokazany podczas Festiwalu Prędkości w Goodwood 2022 doczeka się wersji produkcyjnej - twierdzi serwis Motor1. Wraz z nią zadebiutują nowatorskie technologie, z symulacją manualnej skrzyni na czele.

O tym, że Lexus pracuje nad manualną przekładnią do elektryków słyszeliśmy już wcześniej. Jak się okazuje, projekt jest w dalekim stadium zaawansowania i docelowo może trafić do auta produkcyjnego.

Podobnie jak w przeciętnym spaliniaku, kierowca dostanie do dyspozycji drążek, sprzęgło, a nawet obrotomierz. Kluczem do autentyczności w działaniu całego zestawu ma być odpowiednio dobrane oprogramowanie symulujące proces zmiany biegów. Realnie bowiem nie będzie fizycznego połączenia przekładni z napędem.

Koncepcję samej przekładni pokazano podczas Kenshiki Forum w Brukseli. Na razie na przykładzie pokazowego prototypu UX 300e, lecz niewykluczone, że trafi ona także do innych elektryków marki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na tym jednak nie koniec nowoczesnych rozwiązań z serii Electrified Sport. Japończycy zapowiedzieli bowiem także układ kierowniczy One Motion Grip oparty głównie na oprogramowaniu. To tzw. system "steer-by-wire". Podobnie rozwiązane zostaną także hamulce, choć Lexus nie zdradza jeszcze technicznych detali.

Wiadomo za to, że sam koncept Electrified Sport w wersji produkcyjnej dostanie co najmniej dwa silniki elektryczne pozwalające osiągać setkę w około dwie sekundy. Wszystko to przy obiecywanym maksymalnym zasięgu na poziomie nawet 700 km.

Na potwierdzenie tych doniesień musimy jednak poczekać do oficjalnej premiery. Niestety jej termin wciąż pozostaje tajemnicą.

  • Lexus Electrified Sport Concept
  • Lexus Electrified Sport Concept
  • Lexus Electrified Sport Concept
  • Lexus Electrified Sport Concept
  • Lexus Electrified Sport Concept
[1/5] Lexus Electrified Sport Concept Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Lexus
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)