Polacy coraz chętniej kupują elektryki. A ich właściciele już wkrótce przyjadą do Modlina

Polacy coraz chętniej kupują elektryki. A ich właściciele już wkrótce przyjadą do Modlina

Platforma Autokult
21 czerwca 2022

Ceny paliw biją kolejne rekordy. Dziś za litr benzyny Pb95 trzeba zapłacić ok. 8 zł, niewiele tańszy jest olej napędowy. Może jest to więc dobry moment, aby pomyśleć o zmianie auta i przesiąść się do "elektryka"? Wyjątkowe modele już 25 czerwca zagoszczą na Torze Modlin.

Jeszcze w styczniu za litr paliwa w Polsce płaciliśmy o 2 zł mniej. Benzynę bezołowiową 95 można było wówczas kupić średnio za 5,85 zł, a diesel za 5,90 zł. Czas płynie szybko i pewnie już niewielu z nas pamięta, że tamte ceny wywoływały złość u kierowców. Na tyle dużą, że rząd zdecydował się na wprowadzenie od 1 lutego tarczy antyinflacyjnej, obniżającej m.in. stawki akcyzy i VAT-u na paliwo (ostatnio Sejm zdecydował o jej przedłużeniu do 31 października).

Wybuch wojny w Ukrainie oraz galopująca inflacja (według GUS 13,9 proc. w maju) sprawiły, że po zaledwie kilku miesiącach tamte ceny możemy wspominać jedynie z rozrzewnieniem. Dziś za paliwo Pb95 na stacjach w Polsce trzeba zapłacić ok. 8 zł. Niewiele tańszy jest olej napędowy. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia diesel podrożał o ponad 20 gr. Cena za litr wzrosła z 7,50 do 7,73 zł. Analitycy nie mają wątpliwości, że olej napędowy wkrótce również osiągnie rekordowy poziom i przekroczy barierę 8 zł.

Przybywa w Polsce "elektryków"

Nic dziwnego, że Polacy coraz chętniej przesiadają się do samochodów z silnikami elektrycznymi. Według "Licznika elektromobilności", czyli projektu realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, obecnie po naszych drogach jeździ już ponad 46,6 tys. aut osobowych z "wtyczką". W maju było ich zarejestrowanych dokładnie 46 676. Wśród nich 22 476 stanowiły samochody w pełni elektryczne, a 24 200 hybrydy typu plug-in. Od początku roku sprzedaż nowych "elektryków" zwiększyła się o ponad 70 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r.

Każdy liczący się producent posiada w swojej ofercie modele z napędem elektrycznym. Dziś wybierać można z pełnej gamy konstrukcji. Od małych miejskich aut przez klasę średnią, wygodne SUV-y, luksusowe limuzyny po w pełni sportowe samochody.

Wiele z nich już wkrótce będzie można zobaczyć na Torze Modlin. 25 czerwca odbędzie się tam EV Experience powered by LG Energy Solution Wrocław, czyli największe e-motoryzacyjne show w Polsce. Pierwszy dzień imprezy skierowany jest do firm i instytucji zarządzających flotą aut elektrycznych, a drugi będzie otwarty dla wszystkich fanów czterech kółek.

Wyjątkowy zlot i sprawdzian umiejętności

Wydarzenie organizowane przez Fundację EV Klub Polska oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych zgromadzi kilkaset zeroemisyjnych samochodów. Uczestnicy będą mogli nie tylko zaprezentować swoje auta, ale też wziąć udział w licznych pokazach, wyścigach, a także warsztatach i sesjach szkoleniowych.

Podczas przejazdu po torze w Modlinie wszystkie pojazdy biorące udział w imprezie stworzą rekordową kawalkadę. EV Experience to także niepowtarzalna okazja, aby zapytać właścicieli aut, jak w praktyce wygląda życie z "elektrykiem" w Polsce.

– Pierwszy zlot, który odbył się w Łodzi, okazał się niewątpliwym sukcesem. Udało nam się wtedy zgromadzić ponad 150 pojazdów. Teraz nasze ambicje są jeszcze większe i chcemy pobić zeszłoroczny rekord – zapowiada Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska.

Wśród aut, które będzie można zobaczyć, znajdą się m.in. elektryczna limuzyna Mercedesa, czyli model EQS, wszystkie wersje lidera elektromobilności – Tesli, imponująca designem Kia EV6, przestronny Hyundai IONIQ5 oraz idealny do miasta Volkswagen ID.3.

– Nie chodzi nam tylko o same liczby, ale możliwość skorzystania z toru, który da kierowcom niepowtarzalną szansę sprawdzenia swoich samochodów i własnych umiejętności w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach – podkreśla Łukasz Lewandowski.

Podczas EV Experience powered by LG Energy Solution Wrocław odbędą się też Mistrzostwa Polski EV Klub Polska Cup 2022, w trakcie których uczestnicy będą pokonywali sportową część Toru Modlin na czas. Nie zabraknie też pokazów EV Show oraz możliwości przetestowania różnych "elektryków".

By wziąć udział EV Experience powered by LG Energy Solution Wrocław wystarczy kupić bilet za pośrednictwem portalu www.evexp.pl. Dzieci do lat 16 mają wstęp bezpłatny. Rezerwacja jazd testowych odbywać się będzie w dniu wydarzenia na torze w Modlinie. Organizatorzy zachęcają do wczesnego przybycia, by jak najwięcej doświadczyć podczas EV Experience.

Zapisy są dostępne na stronie www.evexp.pl.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (9)