Porozumienie Daimlera i Geely: Smarty z Chin będą tylko elektryczne

Porozumienie Daimlera i Geely: Smarty z Chin będą tylko elektryczne

Koncepcyjny Smart Vision EQ Fortwo
Koncepcyjny Smart Vision EQ Fortwo
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Marcin Łobodziński
29.03.2019 13:36, aktualizacja: 13.03.2023 14:15

W tym tygodniu dwa wielkie koncerny – niemiecki Daimler i chiński Geely – ogłosiły, że pod marką Smart będą wytwarzane chińskie samochody elektryczne.

Potwierdziły się doniesienia sprzed dwóch dni. Marka Smart do tej pory należąca do koncernu Daimler, a której nie wiedzie się ostatnio najlepiej, zostanie w połowie przejęta przez chińskie przedsiębiorstwo Geely Holding. Po odstąpieniu 50 proc. akcji chińskiemu gigantowi, powstała spółka joint venture, która przekształci Smarta w producenta samochodów elektrycznych.

Ustalono, że Smarty od 2022 roku będą produkowane w Chinach, gdzie jest ogromny rynek zbytu nie tylko na samochody same w sobie, ale przede wszystkim na auta elektryczne. Są tam też znacznie niższe koszty produkcji podzespołów do napędu elektrycznego.

Tym samym Smart zostanie odświeżony. Zmieni się wizerunek marki. Prawdopodobnie wyjdzie to jej na dobre. Przypomnę tylko, że do Geely należy już europejska marka Volvo, ale tu akurat nie zdecydowano się na całkowite przeniesienie produkcji do Chin. Jednak nie ma najmniejszych wątpliwości, że Volvo mocno poszło do przodu dzięki chińskiemu kapitałowi.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)