Samochody elektryczne Forda - co warto o nich wiedzieć?

Samochody elektryczne Forda - co warto o nich wiedzieć?

Samochody elektryczne Forda - co warto o nich wiedzieć?
Źródło zdjęć: © materiał
Autokult Elektromobilność
09.09.2020 10:28, aktualizacja: 13.03.2023 12:59

Mimo upływu lat i wielokrotnie przepowiadanego kresu motoryzacji, samochód to wciąż najwygodniejszy środek transportu, który pozwala nam komfortowo przemieszczać się zarówno na co dzień, jak i podczas dalszych podróży. Niestety, rosnący problem zanieczyszczenia środowiska sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad rezygnacją z jazdy samochodem. Czy jednak jest to konieczne?

Okazuje się, że nie. Czołowi producenci pojazdów wprowadzają bowiem nowoczesne rozwiązania i coraz częściej wykorzystują nie tylko silniki spalinowe, ale również energię elektryczną. Jedną z marek, która zadbała o to, by w swojej ofercie mieć samochody elektryczne oraz hybrydowe, jest Ford. W ofercie producenta znajdziemy nowoczesne i funkcjonalne hybrydy, które są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców. Sprawdźmy, czym się charakteryzują.

Pojazdy typu Plug-in Hybrid (PHEV) - czym się charakteryzują?

Zacznijmy od wyjaśnienia z jakimi rodzajami samochodów elektrycznych mamy obecnie do czynienia. Pierwszym z nich są te, które posiadają wyłącznie napęd elektryczny, wymagający ładowania w domu lub w stacjach ładowania. Rozwiązanie to wybierają najczęściej osoby, które poruszają się wyłącznie po mieście.

Drugim rodzajem samochodów są hybrydy. To pojazdy, które wyposażone są zarówno w silnik spalinowy, jak i elektryczny, a bateria znajdująca się w nich stanowi raczej „wsparcie” dla benzyny. W przypadku takich samochodów ładowanie baterii odbywa się w czasie jazdy i opiera się na energii kinetycznej lub z pracy silnika spalinowego.

Istnieje jednak również trzeci rodzaj samochodu. Jest nim właśnie hybryda Plug-In. Czym różni się od pozostałych? Samochody tego typu możemy bowiem ładować zarówno za pomocą silnika czy hamowania, jak i poprzez wtyczkę. Plug in znaczy bowiem nic innego jak „podłączać wtyczkę”. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie są gotowe na auto w pełni elektryczne, a jednocześnie chcących ograniczyć maksymalnie zużycie paliwa i emisję spalin.

W ofercie Forda znajdziemy modele pojazdów, które można regenerować używając sieci typowo domowej o napięciu 230V, jak również ładować w stacjach ładowania. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w codziennym użyciu, nawet w przypadku miast, w których nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej sieci ładowania.

Jakie modele Forda kupimy w wersji hybrydowej?

Ford to producent samochodów, któremu zależy na tym, by oferowane przez niego pojazdy były nowoczesne, przyjazne dla środowiska, a przy tym funkcjonalne i bezpieczne. Nic więc dziwnego, że oferta aut w pełni elektrycznych lub wyposażonych w napędy hybrydowe stale się poszerza. W przypadku samochodów dostępnych z napędem hybrydowym Plug-In, możemy obecnie wybierać spośród kilku modeli pojazdów, które idealnie sprawdzają się jako auta rodzinne lub wykorzystywane do pracy. Obecnie hybrydowe wersje silnikowe posiadają m.in. nowy Ford Puma, Ford Mondeo, nowy Ford Explorer oraz wyczekiwana, nowa Kuga. Miłośnicy motoryzacji z wypiekami na twarzy czekają także na w pełni elektrycznego Mustanga Mach-E. Skupmy się na dwóch modelach: Ford Tourneo Custom oraz Ford Transit Custom. Zarówno w jednym, jak i w drugim pojeździe znajdziemy nie tylko napęd hybrydowy, ale również szereg nowoczesnych rozwiązań, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort podróży. Sprawdźmy, czym charakteryzują się poszczególne modele.

Ford Tourneo Custom

To pojazd idealny dla osób, które posiadają liczną rodzinę lub zajmują się przewozem osób. Wyróżnia się przestronnym wnętrzem, w którym znajdziemy aż 7 komfortowych miejsc. To zaawansowany technologicznie samochód, który posiada wiele systemów bezpieczeństwa. Wśród nich wymienić możemy między innymi system informujący o pojazdach znajdujących się w martwym polu, technologię Intelligent Speed Assist automatycznie dostosowującą prędkość pojazdu do znaków drogowych, czy funkcję Cross Traffic Alert, która wykrywa zbliżające się z prawej lub lewej strony pojazdy. Poza tym auto wyposażone jest w czujnik deszczu, który automatycznie dostosowuje prędkość działania wycieraczek oraz nowoczesny system Sync 3, pozwalający na korzystanie z nawigacji, informacji o trasie oraz szybkiego wzywania pomocy. Jest to samochód niezwykle komfortowy, który pomimo swoich wymiarów prowadzi się bardzo łatwo.

Ford Transit Custom

To samochód dostawczy, z którego już od wielu lat korzystają firmy różnorodnych branż. Nie ma w tym nic dziwnego – pojazd ten jest nie tylko pojemny, ale również zapewnia maksymalny komfort kierowcy. Na uwagę zasługuje także jego stylistyka, która nie ustępuje niczym nowym samochodom osobowym.

Ford Transit Custom to pojazd, który słynie z wytrzymałości i niezawodności. Posiada ładowność 1000 kg, a jego zasięg na napędzie elektrycznym wynosi 56 km. Doskonale sprawdzi się więc w przewożeniu towarów po mieście. W samochodzie tym również znajdziemy szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które mają na celu zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Wśród nich możemy wymienić choćby system stabilizacji toru jazdy przyczepy.

Idealne do jazdy po mieście

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że emisja spalin jest szczególnie uciążliwym problemem na terenach zurbanizowanych. Dlatego też Ford zdecydował się na testowanie swoich pojazdów Plug-In Hybrid w jednym z największych miast Europy - Londynie. Okazuje się, że aż 75% przejazdów po centrum i 49% po terenie całego miasta odbyły się wyłącznie przy wykorzystaniu energii elektrycznej. Oznacza to znaczące zmniejszenie wytwarzania szkodliwych spalin, a tym samym znacznie czystsze powietrze.

Nawet, jeśli miasto nie posiada jeszcze bardzo rozwiniętej sieci stacji ładowania, możemy przyczynić się do tego, by poruszanie się samochodem nie musiało oznaczać większego zanieczyszczenia środowiska. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, odwiedź stronę internetową

W jaki sposób ładuje się elektryczne Fordy?

To, co wyróżnia hybrydy Plug In dostępne w ofercie Forda, to z całą pewnością wygoda ładowania baterii. Możemy robić to bowiem na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest ładowanie w domu przy wykorzystaniu zwykłego gniazdka elektrycznego. Rozwiązanie to nie pozwala na szybkie uzupełnienie akumulatora, jest jednak idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą korzystać z dodatkowego osprzętu. Pojazd możemy naładować w domu w szybszy sposób. wykorzystując ładowarki WallBox. Dzięki nim czas ładowania baterii jest znacznie krótszy, co sprawdza się w przypadku osób, którym zależy na szybkim uzyskaniu pełnej mocy.

Baterie hybryd możemy ładować również na trasie. Zrobimy to korzystając z publicznych stacji ładowania. Ford oferuje nabywcom pojazdów hybrydowych specjalne kable ładujące - dostępne w standardzie lub jako akcesorium.

Warto pamiętać również o stacjach szybkiego ładowania IONITY. To wspólne przedsięwzięcie marek Ford, BMW, Daimler, VW oraz Audi i Porsche. Stacje te pozwalają na zminimalizowanie czasu ładowania. Obecnie istnieje już 400 takich punktów, które umiejscowione są wzdłuż głównych europejskich autostrad.

Aplikacja FordPass - udogodnienie dla kierowców

Mówiąc o elektrycznych samochodach Forda, nie sposób nie wspomnieć o rozwiązaniach, które producent ma dla swoich klientów. Jednym z tych, które zasługuje na uwagę, jest aplikacja FordPass. Dzięki niej możemy czuć się pewnie i zawsze kontrolować stan baterii elektrycznej. Aplikację możemy zainstalować zarówno na telefonach z systemem Android, jak i na iPhone’ach. Pozwala nam w każdej chwili sprawdzić stan naładowania baterii przed podróżą, dzięki czemu wiemy, czy jej ładowanie jest konieczne.

Warto wspomnieć również o tym, że Ford współpracuje z firmą NewMotion, która tworzy największą publiczną sieć stacji ładowania w Europie. Dzięki temu, użytkownicy aplikacji mogą sprawdzić gdzie znajdą miejsca, w których mogą naładować swój pojazd. To spore ułatwienie w planowaniu podróży, pozwalające uniknąć konieczności zjeżdżania z obranej trasy.

Oferowane przez Forda hybrydy Plug In to samochody, które łączą w sobie mniejsze spalanie i zużycie paliwa z komfortem i bezpieczeństwem jazdy. To nowoczesne pojazdy, które odpowiadają potrzebom dzisiejszych kierowców. Nic więc dziwnego, że są to samochody, które cieszą się sporą popularnością nie tylko w naszym kraju.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)