Spectre to pierwszy elektryk Rolls-Royce'a. Od 2030 roku będą tylko takie

Spectre to pierwszy elektryk Rolls-Royce'a. Od 2030 roku będą tylko takie

Pełny kamuflaż przykrywa linie nadwozia. Ale czy to faktycznie Spectre? Tego nie wiemy
Pełny kamuflaż przykrywa linie nadwozia. Ale czy to faktycznie Spectre? Tego nie wiemy
Źródło zdjęć: © fot. RollsRoyce
Aleksander Ruciński
29.09.2021 12:01, aktualizacja: 10.03.2023 15:23

Rolls-Royce oficjalnie zapowiedział swój pierwszy w pełni elektryczny model. Auto ma być gotowe w czwartym kwartale 2023 roku. To przedsmak ogromnych zmian dla brytyjskiej marki, która od 2030 roku zamierza postawić wyłącznie na prąd.

"To najważniejszy dzień w historii Rolls-Royce'a, od 4 maja 1904 roku, kiedy to nasi ojcowie-założyciele Charles Rolls i Sir Henry Royce spotkali się po raz pierwszy i postanowili wspólnie stworzyć najlepszy samochód na świecie" - powiedział prezes Torsten Müller-Ötvös podczas oficjalnego ogłoszenia planów dotyczących pierwszego elektrycznego auta marki.

Spectre, bo tak będzie nazywał się ten model, zadebiutuje już za około 2 lata. Będzie początkiem zupełnie nowej drogi, stojącej pod znakiem elektromobilności, której Rolls-Royce zamierza podporządkować się całkowicie od 2030 roku. Szok? Bez wątpienia.

W końcu mowa o marce, która zawsze uchodziła za ostoję tradycjonalizmu i "prawdziwej" motoryzacji. Marce słynącej z bezkompromisowego podejścia do kwestii luksusu, komfortu i osiągów wynikających przede wszystkim z kultowych silników V12, które przez lata urosły do miana jej znaku rozpoznawczego. Czy tego chcemy, czy nie, za kilka lat legendarne V12 odejdą w niepamięć na rzecz napędu elektrycznego.

Rolls-Royce Spectre - zapowiedź
Rolls-Royce Spectre - zapowiedź© mat. prasowe / RollsRoyce

Przedstawiciele Rolls-Royce'a przypominają, że założyciel Charles Rolls już na początku XX wieku był oczarowany ówczesnymi pojazdami na prąd: "Samochód elektryczny jest idealnie bezgłośny i czysty" - twierdził. "Przez lata nie udało się jednak wypracować technologii, która byłaby wystarczająco dobra, by zastosować ją w pojazdach Rolls-Royce'a. Do teraz" - mówi Torsten Müller-Ötvös.

Obecny szef widzi w transformacji ogromną szansę, twierdząc, że ich produkt będzie pierwszą tak bardzo luksusową i wyrafinowaną propozycją w świecie elektromobilności. Dodaje, iż napęd elektryczny doskonale współgra z charakterem Rolls-Royce'a, gdyż jest cichy, wyrafinowany i mocny.

Rolls-Royce Spectre - zapowiedź
Rolls-Royce Spectre - zapowiedź© mat. prasowe / RollsRoyce

By to potwierdzić, producent zapowiada najbardziej wymagający program testów w swojej historii. Zakamuflowane, przedprodukcyjne egzemplarze Spectre przejadą 2,5 mln km, co ma odpowiadać 400-letniej eksploatacji w różnych warunkach i zakątkach świata.

Później przyjdzie czas na oficjalną premierę i ewentualne oceny przełomowego modelu, o którym wciąż nie wiemy zbyt wiele. Pozostaje mieć nadzieję, że już niebawem Rolls-Royce rzuci nieco więcej światła na ten tajemniczy, ale jakże ważny projekt.

Rolls-Royce Spectre - zapowiedź
Rolls-Royce Spectre - zapowiedź© mat. prasowe / RollsRoyce
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)