Chińczycy znaleźli sposób na cła UE. Obejdą je bez problemu

BYD coraz śmielej poczyna sobie na rynku
BYD coraz śmielej poczyna sobie na rynku
Źródło zdjęć: © Autokult

08.07.2024 08:33, aktual.: 08.07.2024 10:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak informuje Bloomberg, chiński gigant BYD planuje dużą inwestycję w Turcji. Lokalizacja jest nieprzypadkowa. Pozwoli bowiem obejść wyższe cła, narzucone przez UE na chińskie auta elektryczne.

Turcja niebawem pochwali się porozumieniem z chińskim koncernem BYD - twierdzi Bloomberg, powołujący się na wewnętrzne źródła w tureckim rządzie. Umowa ma dotyczyć budowy fabryki i późniejszej produkcji chińskich aut w Turcji.

Oczekuje się, że decyzja zostanie ogłoszona podczas oficjalnej ceremonii w prowincji Manisa, gdzie w przyszłości ma stanąć fabryka. Dokładne szczegóły nie są jeszcze znane, w przeciwieństwie do powodów, które zdają się oczywiste.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Turecka polityka celna pozwoli bowiem na obejście wyższych ceł na auta importowane z Chin. W wyniku niedawnych decyzji UE nałożyła na BYD stawkę 17,4 proc. zamiast dotychczas obowiązujących 10 proc. Firma liczy też zapewne na turecki rynek, na którym widać stały wzrost udziału elektryków. W 2023 roku auta na prąd stanowiły już 7,5 proc. całkowitej sprzedaży.

Warto odnotować, że tureckie zakłady nie będą pierwszą placówką BYD w Europie. Równolegle trwa bowiem budowa nowej fabryki na Węgrzech, która zgodnie z planem ma otworzyć się w 2026 roku. Jak widać, chińska ekspansja trwa w najlepsze.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)