Volkswagen błyskawicznie porzuca serię GTX. Powrócą znane oznaczenia

Volkswagen błyskawicznie porzuca serię GTX. Powrócą znane oznaczenia

Seria GTX zamknie się w pięciu modelach wydanych przez 3 lata
Seria GTX zamknie się w pięciu modelach wydanych przez 3 lata
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Manuel Hollenbach, Volkswagen
Kamil Niewiński
11.05.2024 17:51

Volkswagen stworzył serię GTX, aby dodatkowo wyróżnić mocniejsze wydania swoich elektrycznych modeli. Niemcy jednak po zaledwie trzech latach uznali, że dodatkowa linia dla samochodów na prąd nie jest już dłużej potrzebna.

Od 1975 r. Volkswagen w celu wyróżnienia usportowionych wersji swoich modeli zaczął wykorzystywać oznaczenie GTI. W 2002 r. doszło do tego również słynne R, które było przypisywane topowym wydaniom. Wraz z wprowadzeniem elektrycznej linii ID. niemiecki koncern postanowił jednak dodać kolejne rozróżnienie w postaci GTX.

Znaczek ten po raz pierwszy mogliśmy ujrzeć w 2021 r. wraz z ujawnieniem nowych edycji Volkswagena ID.4 oraz Volkswagena ID.5. Następne elektryki od marki z Wolfsburgu, jak ID.3, ID.7 oraz ID. Buzz, także doczekały się ogłoszenia wersji GTX. Okazuje się jednak, że historia tej serii zakończy się na wspomnianej wyżej piątce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Potwierdził to w rozmowie z serwisem "Autocar" dyrektor generalny Volkswagena Thomas Schäfer. Ujawnił on przy okazji, że marka postawi na szersze wykorzystywanie oznaczeń GTI oraz R.

GTX jest marką wyczynową platformy MEB, ale w kolejnych produktach będziemy powracać do GTI i R. Pytanie brzmi: jak pozycjonujemy GTI? GTI to klasyczne osiągi i napęd na przednie koła. R nadal będzie używane przy samochodach z napędem na cztery koła.

Thomas Schäferdyrektor generalny Volkswagena

Taka roszada ma być podyktowana przygotowaniami Volkswagena do zelektryfikowania w przyszłości także linii GTI oraz R. W takiej perspektywie dodatkowe rozróżnienie na edycje GTX rzeczywiście może być niepotrzebnym rozdrabnianiem. Według Schäfera seria R ma stać się w pełni elektryczna już w 2030 r., zaś debiut elektrycznego Volkswagena Golfa R planowane jest na 2029 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)