Wymiana akumulatora zamiast ładowania. NIO ma śmiały plan i zachęca innych producentów

Wymiana akumulatora zamiast ładowania. NIO ma śmiały plan i zachęca innych producentów

Stacje szybkiej wymiany akumulatorów działają już w Chinach
Stacje szybkiej wymiany akumulatorów działają już w Chinach
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / NIO
Aleksander Ruciński
06.04.2022 10:39, aktualizacja: 10.03.2023 14:06

Stacje szybkiej wymiany akumulatorów okazały się dużym sukcesem firmy NIO w rodzimych Chinach. Teraz producent chce podzielić się swoją technologią z innymi firmami, popularyzując to rozwiązanie w innych zakątkach globu.

Pomysł wymiany akumulatorów zamiast długotrwałego ładowania nie jest niczym nowym. Pierwsze próby stworzenia takiej usługi są równie stare co współczesna elektromobilność. Przykładem może być chociażby startup Better Place - obecny bankrut - czy Tesla, która porzuciła projekt po stworzeniu zaledwie jednej stacji wymiany.

Jest jednak firma, która poradziła sobie znacznie lepiej. To chińskie NIO mające obecnie ponad 800 dobrze prosperujących stacji wymiany akumulatorów. Zdecydowana większość z nich jest zlokalizowana w Państwie Środka, choć przybywa również punktów w Norwegii. Elektromobilny raj to pierwsze europejskie państwo, w którym można kupić produkty NIO.

Chińczycy mierzą jednak znacznie wyżej. Do 2025 roku chcą otworzyć ponad tysiąc stacji zlokalizowanych poza Chinami. Mowa głównie o Europie i USA, a łączna liczba placówek na świecie ma wynieść 5 tys. przed końcem dekady.

By osiągnąć taki wynik, NIO zamierza zaangażować w projekt również innych producentów aut elektrycznych. Przedstawiciele firmy nie zdradzają konkretów, ale przyznają, że prowadzą rozmowy w tej sprawie.

Porozumienie z europejskimi czy amerykańskimi producentami z pewnością przyczyniłoby się do popularyzacji szybkiej wymiany akumulatorów jako alternatywy dla klasycznego ładowania. Wymusiłoby jednak także spore zmiany konstrukcyjne związane z przystosowaniem do błyskawicznego montażu i demontażu komponentów. Czas pokaże, czy NIO zdoła przekonać dużych graczy do swojego spojrzenia na przyszłość elektromobilności.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)