Auta na wodór będą kosztować tyle co elektryki. Hyundai twierdzi, że to możliwe

Auta na wodór będą kosztować tyle co elektryki. Hyundai twierdzi, że to możliwe

Vision FK to połączenie napędu elektrycznego i wodorowego
Vision FK to połączenie napędu elektrycznego i wodorowego
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Hyundai
Aleksander Ruciński
07.09.2021 09:14, aktualizacja: 10.03.2023 15:27

Hyundai rozpoczyna wodorową ofensywę. Koreańczycy zamierzają rozwijać ten rodzaj napędu na równi z elektrycznym. Co więcej, twierdzą, że po 2030 roku ceny pojazdów wodorowych będą podobne, co elektryków z akumulatorami.

Podczas targów IAA w Monachium Hyundai przedstawił śmiałą strategię na najbliższe lata. Zakłada ona całkowite przejście na elektromobilność w Europie po 2035 roku oraz rozwój innych, alternatywnych źródeł napędu - głównie wodorowych.

Dowodem na potwierdzenie tych słów jest hybrydowy koncept Vision FK zasilany ogniwami paliwowymi i prądem z wtyczki. Hyundai chwali się imponującymi danymi technicznymi - mocą przekraczającą 670 KM i przyspieszeniem do setki w mniej niż 4 sekundy. Maksymalny zasięg też nie rozczarowuje - wynosi bowiem 600 km.

Zaskakujący jest fakt, że to hybryda, ale nie taka klasyczna, łącząca silnik spalinowy z elektrycznym, lecz napęd wodorowy z elektrycznym. Wcześniej nad takim rozwiązaniem pracował Mercedes, a wybrani klienci otrzymali do testów model GLC F-Cell, podobne plany snuje też Stellantis.

Hyundai Vision FK Concept
Hyundai Vision FK Concept© mat. prasowe / Hyundai

Na razie jednak koncept jest niczym innym jak jeżdżącym laboratorium pozwalającym rozwijać nowoczesne technologie bez stuprocentowych szans na przerodzenie się w produkcyjny model. Nie zmienia to jednak faktu, że napęd wodorowy stanowi ważny filar strategii marki i będzie rozwijany równolegle z elektrycznym.

Przedstawiciele marki twierdzą, że dzięki popularyzacji takich rozwiązań już w przyszłej dekadzie ceny pojazdów wodorowych i elektrycznych będą na tym samym poziomie. Aby tak się stało, ogniwa paliwowe muszą być szerzej reprezentowane na rynku, o co Hyundai zamierza zadbać w najbliższych latach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)