Chińczycy zbudowali najdłuższy autobus świata. Oczywiście z napędem elektrycznym

Chińczycy zbudowali najdłuższy autobus świata. Oczywiście z napędem elektrycznym

BYD K12A to najdłuższy autobus świata
BYD K12A to najdłuższy autobus świata
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Marcin Łobodziński
09.04.2019 08:53, aktualizacja: 13.03.2023 14:13

Chińska firma BYD, produkująca m.in. pojazdy elektryczne, zaprezentowała dwuprzegubowy autobus o długości 27 m, który pomieści aż 250 osób. To rekordowy tego typu pojazd, który niebawem trafi na rynek.

Nie ma obecnie na rynku dłuższego autobusu miejskiego, który byłby używany w jakimkolwiek mieście. Pojazd o nazwie BYD K12A ma aż dwa przeguby oraz innowacyjny napęd na cztery koła, który dołącza się w razie potrzeby. To także pierwsze tego typu rozwiązanie używane w autobusie miejskim.

Elektryczny autobus zabierze na pokład do 250 osób i rozpędzi się maksymalnie do prędkości 70 km/h. Zasięg na jednym ładowaniu to 300 km.

Akumulatory, silniki elektryczne i systemy zarządzania pochodzą wyłącznie od firmy BYD. Chińska marka jest jednym z liderów w branży napędów elektrycznych. Jednak radzi sobie także na polu budowy nadwozi i podwozi. Konstrukcja rekordowego autobusu została wykonana w całości z aluminium.

BYD K12A ma się pojawić na rynkach Ameryki Łacińskiej, Azji, a także Europy. Pierwszym krajem, w którym ma jeździć będzie Kolumbia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)